KİTAP

“Ada sözcüğü, kalbe ve beyne endorfin pompalayan büyülü bir sözcüktür” cümlesiyle başlıyor kitap. Ki bizce çok haklı. Bu kitapta hayallerinizdeki adayı mutlaka bulacaksınız.

Yacht - - İÇİNDEKİLER -

Polly Manguel editörlüğünde hazırlanan “Görmeniz Gereken 501 Ada”, yeni çıkanlar, çok okunanlar...

Denizi seven bir insanın adaları sevmemesi çok zor. Ancak hangisi? Yüzde 70’i sularla kaplı gezegenimizde o kadar çok ada var ki, hangisine gideceğinize nasıl karar vereceksiniz? Polly Manguel editörlüğünde hazırlanan “Görmeniz Gereken 501 Ada” kitabı soruya yanıt vermeyi kolaylaştırmak amacıyla yazılmış. Seyahat tutkunu ve maceraperest 10 yazar tarafından kaleme alınan kitapta, seçilen 501 adaya ilişkin coğrafi bilgiler, nasıl ve ne zaman gidilmesi gerektiği, gezilecek yerler, en önemli özellikleri ve adaya ilişkin bilinmesi gereken küçük ipuçları yer alıyor. Tüm bu bilgiler, birbirinden güzel fotoğraflar eşliğinde sunulmuş okura.

TÜRKİYE’DEN 6 ADA

ABD ve Karayipler, Avrupa, Afrika ve Basra Körfezi, Hint Okyanusu, Asya ile Okyanusya olmak üzere altı ana bölüme ayrılan kitapta Türkiye’den Kıbrıs’la beraber yedi adaya yer verilmiş: Kekova, Gökçeada, Avşa, Bozcaada, Büyükada ve Akdamar. Gelelim diğerlerine… Kitapta sözü edilen adalardan kimilerine ulaşım son derece zorken, diğerlerine anakaradan yapılacak kısa bir tekne ya da uçak yolculuğuyla ulaşmak mümkün. Kimi tarihi eserler ve eski kültürlerin yankılarını barındırırken, kimi uzun bir kumsal ve palmiye ağaçlarından ibaret. Kimi adalarda yabancılar sevilmiyor; tıpkı 21. yüzyılın kurallarıyla yaşamayı reddeden Andaman Adaları gibi… Kimi de geleneklerine bağlı olmalarına karşın yabancıların

hayatlarını gözlemleme karşılığında ödedikleri parayı kabul ediyor; tıpkı Yeni Gine’nin halkı gibi… Kimi adalar çok büyük kara parçaları; tıpkı Madagaskar ve Borneo gibi. Kimi denizin ortasında, üzerinde yerleşimin olmadığı kara parçaları; Pasifik’teki Coiba gibi… Kimi oldukça ilkel ve tehlikeli, kimiyse tam tersi. Dünyanın en zengin ve teknolojik açıdan en gelişmiş adası Manhattan da bir ada örneğin.

ADALILAR YUVALARIYLA GURUR DUYAR

Genellikle “ada” denildiğinde akıllara bembeyaz kumsallar ve turkuvaz renkli sularla çevrili rüya gibi bir cennet gelir. Çoğu insanı da bu görüntü cezbeder. Ancak Avrupa’nın kuzeyinde, buzullarla kaplı Wrangel ya da Güneydoğu Asya’daki yüzer teknelerle dolu Cat Ba gibi adalar, bambaşka bir doğa ve kültürle tanışma olanağı sunar insana.

Ada sakinlerinin ortak noktasıysa, yuvalarıyla gurur duymaları. Doğaları gereği kapalı olurlar. Örneğin Manş Denizi’ndeki Isle of Wight Adası’nın sakinlerinden büyük kısmı, kısacık bir tekne yolculuğuyla ulaşılabilesine karşın anakara İngiltere’yi ziyaret etme gereği bile duymamış.

İş Bankası Kültür Yayınları tarafından yayımlanan Görmeniz Gereken 501 Ada, bilinmeyen diyarları ister gezerek, ister bir koltuğun rahat ortamında keşfetmenin yollarını arayan okurlar için uzmanlar tarafından kaleme alınmış bir kaynak. Bu kitapta mutlaka size uygun bir ada bulacaksınız.

Hazırlayan YEŞİM PÜTGÜL Borneo, Sipadan Adası

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.