EN KUZEYDEKİ EGE ADASI: THASSOS

Yacht - - YAKIN ROTA -

Yolu kısaltmak için yarımada üstündeki koylardan birine, Skia’ya geçtik. Pek korunaklı değil ama atlama taşı, bir gece idare eder. Gün doğmadan 05.30’da bismillah vira. Yeni bir gün, bundan sonraki hayatımızın ilk günü başlıyor. Rüzgâr sıfır, deniz karıncaların su içtiği cinsten. (Karıncanın tuzlu suyu sevdiğini hiç sanmıyorum ama biri böyle demiş işte.)

Güneş, saklambaç oynayan çocuk gibi saklandığı Athos’un arkasından kafasını çıkarmış, dünyamızı kontrol ediyor gibi. Yaklaştıkça güneşin kızıl ışıkları Athos’u ilahlara yakışır haşmetli bir yer yaptı. Etrafımızda yunuslar, ne güzel bir sabah. Elimizde çay, arkamıza yaslanıyoruz. Hava sakin olunca rotayı, Thassos’a biraz daha kuzeye, çevirmeden önce buruna çok yakın geçip manastırlara biraz daha yakından bakma fırsatını buluyoruz. Bu manastırların yapı malzemesini taşıyanlar cennete gitmezlerse büyük kazık yemiş olacaklar.

Öğlene doğru Thassos şekillenmeye başladı. Ada büyük bir yangın geçirmiş, güneyden görünüşü pek güzel değil. Güney kıyısında ölü dalgaya en korunaklı koy Aliki. Kuzey Ege’de “swell (soluğan)” rahatsız edici olabiliyor. Nedeni de sanırım Çanakkale’den gelen akıntıyla rüzgârın muhabbeti. Aliki’ye 13.45’te kafamızı soktuğumuzda, daha önce giden yatçıların söylediği gibi tur ve günlük ziyaret eden teknelerle dolu bulduk. İğreti demirleyip, gitmelerini bekliyoruz. Turcular Balkan dillerinde bağırış çağırışlarıyla, teknenin üstünden çömlek atlamalarını alıp kuzeydeki ana limana döndüğünde Aliki’ye sulh geldi. Plajı sınırlayan şamandıraların dibine bembeyaz kuma demirledik. Yüzenleri korumak için konan şamandıraları plajlar egoistçe çok ileri koyduklarından demirlenecek, kumluk ve normal derinlikteki sahalara el koyuyorlar. Bize de çok derin ve erişteli yerler kalıyor. Denizi adil paylaşmalıyız, herkese yer var.

Kıyıdaki küçük plajda sanki Yunanistan’da değil, tekrar Türkiye’deyiz. Birbirine bitişik şezlonglar, şemsiyeler, duş bile parayla. Müşterilerin çoğunluğu Kavala üzerinden arabasıyla gelen Balkan turistler ve Ruslar. Balkan halklarıyla bir alıp veremediğim yok da, bağırıp çağırmadan eğlenseler dünya ne güzel olacak. Thassos en kuzeydeki Ege adası. Devasa bir mermer kitlesi. Ada, Limnos ile beraber kuzey Ege’de stratejik bir konumda olmasının yanında, mermerinin beyazlığı ile antik çağlardan beri önemli. Aliki Koyu’nun deniz tarafındaki burunda antik mermer ocakları var. Mermer bloklar kesilip direkt buraya yanaşan

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.