TURİST CENNETİ BALEAR ADALARI

Yacht - - FIRTINA KUŞU -

Günümüzün gözde turist cenneti Balear Adaları’nın1 başkenti Palma’nın tarihi Roma dönemine gider. Bugün bile eski kentte oturan insanlar evlerinin bahçelerini kazdıklarında o dönemden kalma öteberi bulurlar. Marinanın burnunun dibindeki görkemli Gotik Katedral “Sa Seu” ve Dali, Picasso, Miro, Gris gibi ünlü sanatçıların eserlerini barındıran Çağdaş İspanyol Sanatı Müzesi görülmeye değer yerlerdendir. Katedral, 14. yüzyılda caminin yerine yapılmıştır ama Piri Reis, Kitab-ı Bahriye’de bundan söz etmez. Reis bağnaz dinci, katedral de kale olmadığı için ilgisini çekmemiş olabilir.

“Mayarko şehrinden Kavu Biyanko ya’ni Ak Burun, şuluk (keşişleme) üzerine on beş mildür.” Ak Burun, bugün haritalarda, yine aynı adla, “Cap Blanc”2 olarak işaretlidir.

“Kavu Biyanko’dan Kavu Karbonara beş, oradan da Seline ya’ni Tuzla Limanı, poryaz üzerine altı mil mikdardur.”

Reis’in “Kavu Karbonara” dediği, burun, “Punta Plana”, Tuzla Limanı ise, “Seline-Tuzla Burnu”nun karayelinde, keşişlemeye bakan, Colonia de San Jordi Koyu’dur.

Tuzla Burnu’ndan, “Kabrara Adası, lodos üzerine sekiz mildür. Bu yolda Konili dirler küçük adacuk vardur. Ve anın gündoğusu tarafında Uskubi Perso dirler bir yumru kaya vardur.”

Reis’in, “Türki dilde Keçi Adası dirler.” dediği Kabrara Adası bugün “İlla de Cabrera”; Konili dediği adacık, “İlla des Comills”, Uskubi Perso dediği yumru kaya ise, “İlla Redona”dır.

Mayarko Kalesi’den Porto Bin limanı ve yeni şehir.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.