Lüks, konfor ve yüksek performans

Yerini aldığı bir önceki modelden daha kullanışlı bir flybridge, geniş kokpit, ön güverte, iki büyük kamara ve iki ayrı banyo ile konuklarına konforlu yaşam alanları sunan Prestige 460; 14 metrelik bir motoryattan fazlasını vadediyor. IPS motorlarla donat

Yacht - - YACHT TEST - Test EYÜP ÖZEL, Test fotoğrafları SEDA AÇIKOĞLU

Bu yıl 60. yaşını kutlayan Fransız Jeanneau bünyesinde doğan Prestige markasının geçmişi 1957’de Henri Jeanneau’nun ürettiği ilk sürat teknesine kadar uzanıyor. Prestige ismiyle 41 feet’lik ilk model ise 1989’da suya indiriliyor. 2000’lerin başında artık başlı başına bir marka halini alan Prestige, kendi ismiyle anılmaya başlıyor. Bugün; Coupe, Flybridge ve Yacht serisinde en küçüğü 12,64 metre ile en büyüğü 22,58 metre arasında değişen 15 farklı motoryat modeline sahip büyük bir marka...

Firmanın en yeni teknelerinden 460 ise en revaçta modellerinden biri olan 450’nin yerini aldı. Dünya prömiyeri Şubat 2017’de Miami Boat Show’da, Avrupa lansmanı Eylül 2017’de Cannes Yachting Festival’de yapılan flybridge’li yeni model selefinden çok daha donanımlı ve konforlu. Garroni Design tarafından tasarlanan ve mühendisliği JP Consepts’e ait iki kamaralı motoryat, kendisinden büyük Yacht sınıfındaki modeller 630 ve 680’nin DNA’sını taşıyor.

Avrupa’daki lansmanının ardından Ekim başında, yeni Türkiye temsilcisi Trio Deniz tarafından, Boat Show Eurasia’da sergilenen tekne ile fuarın ardından test seyrine çıktık.

KULLANIŞLI GÜVERTE ALANLARI

Pendik Marina’da Trio Deniz’in özel pontonunda bağlı duran tekneye kıç platformdan giriyoruz. Önceki modele oranla genişletilen tik kaplı hidrolik platformun kaldırma kapasitesi 230 kilogram. Opsiyonlar arasında sunulan üzeri kapaklı ızgara ve evyeli bir wet-bar ile bu alanı açık mutfak gibi kullanmak da mümkün.

Platformdan havuzluğa iskeledeki merdivenden ulaşılıyor. Havuzluğun kıç tarafına sancağa doğru dönen L biçimli bir koltuk yerleştirilerek havuzlukta daha geniş bir hareket alanı yaratılmış. Koltuğun önündeki tik masanın boyu ayarlanabiliyor ve üzerine minder konularak bir güneşlenme yatağı elde edilebiliyor. Geniş flybridge’in uzantısı sayesinde korunaklı olan havuzluğu opsiyonlar arasında fly’ın çatısından uzanan elektrikli tente ile güneşten tamamen korumak da mümkün.

Prestige 460 kendinden büyük yatların özelliklerini barındıran bir model. Bu özelliklerden birisi de kaptan kamarası. Havuzluktaki koltuğun altındaki kapak açılarak girilen bu kamara isteğe göre depo olarak da kullanılabiliyor.

Teknenin bir başka dış yaşam mahalli de ön güverte. Hem sancak hem iskele yan yürüme yolundan (yan yollar için tik opsiyonu da var) ulaşılabilen başsütünde kamara kutusunun üzeri üç kişilik güneşlenme alanı olarak değerlendirilmiş. Buradaki şezlong tipi minderlerin hem sırtlıkları hem de bacak destekleri ayarlanabiliyor. Opsiyonel olarak bir tente ekletmek de mümkün.

Dış mekânların en eğlencelisi olan flybridge de kendi alanında fark yaratacak büyüklükte. Havuzluğun iskele tarafındaki tik basamaklardan ulaşılan fly’da iskele tarafta kumanda konsolu ve çift kişilik seyir koltuğunun yer aldığı kumanda mahalli yer alıyor. Kumanda mahallinin önü ve sancak tarafı minderlerle kaplanarak güneşlenme alanı oluşturulmuş. Kıç tarafa ise sancağa doğru uzanan L biçimli koltuk ile önünde bardaklıklı tik bir masa yerleştirilmiş. Sancak yanda, merkeze de üzeri kapaklı, üst tarafında elektrikli ızgara ve lavabo; altında depolama alanı ve soğutucunun bulunduğu wet-bar konumlandırılmış. Her türlü konforun düşünüldüğü flybridge’in üzeri kıça doğru katlanarak toplanan bimini ile güneşten korunuyor.

Havuzluk ile salon arasına konumlandırılan mutfak ile her iki mekâna da servis kolaylaştırılmış.

AYDINLIK İÇ MEKÂNLAR

Havuzlukla kot farkı olmayan salona üç parçadan oluşan kayar cam kapıları açarak giriyoruz. Girişte sancak taraf mutfağa ayrılmış. Salon kapısı tamamen açıldığında mutfakla havuzluk tek mekân gibi havadar bir şekilde kullanılabiliyor. L şeklinde tezgâha sahip mutfakta bir evde bulunabilecek her türlü donanım mevcut.

Salondaki oturma ve dinlenme alanı mutfaktan iki basamak yukarıya konumlandırılmış. Bu alanda iskelede L şeklinde koltuk ve bir puf ile onların önüne kanatlı bir yemek masası yerleştirilmiş. Masanın boyu ayarlanabiliyor ve üzerine minder konularak yatağa dönüştürülebiliyor. Tam karşısındaki iskelede de iki kişilik bir kanepe yer alıyor. Kanepenin sırtlığında da asansörlü sisteme sahip televizyon ünitesi bulunuyor.

Ana kumanda mahalli sancak baş tarafta. İşlevsel ve şık kumanda paneline iki kişilik kaptan koltuğu eşlik ediyor. 12 inçlik iki büyük ekran bulunan panelin alt tarafında motor göstergeleri ve IPS kumanda panosu mevcut. Konsolun solundaki bardaklıklar da kullanışlılığı artırıyor. Gerek havalandırma gerekse kaptanın yanaşmalarda kullanması için kumanda mahalline sancak yan camda elektrikli açılır pencere de eklenmiş.

İki kamara ve iki banyo teknenin alt güvertesine cömert bir şekilde yerleştirilmiş. Kumanda mahallinin yanından inilen alt güvertede baş tarafa VIP kamara, vasata ise ana kamara konumlandırılmış. Teknenin tüm genişliğini kullanan ana kamaraya girişte iskele yanda kendine ait banyo yer alıyor. İki basamakla yatağın bulunduğu alana geçiliyor ki, burası büyük yan camlar ve bu camların köşelerindeki yuvarlak açılır lumbozlarla aydınlık ve havadar bir görüntü içerisinde. Sancak alabandada pencere altına bir dinlenme koltuğu yerleştirilmiş. İskele alabandada ise ankastre dolaplar mevcut.

Başaltındaki VIP kamaranın banyosu sancakta konumlandırılmış ve hem koridordan hem de kamaradan girilebiliyor. Buruna doğru uzanan çift kişilik, büyük yatak ikiye ayrılabiliyor. Uzun gövde yan camları kamaraya doğal ışık sağlarken yatak üzerindeki heç ve tavan penceresi bu ışığı daha da artırıyor.

31 KNOT’LIK PERFORMANS

Prestige, Volvo Penta ile uzun süredir birlikte çalışıp gövde formlarını IPS motorlara göre optimize ediyor. Yeni 460 da IPS sistemine uygun gövde formunda üretilmiş. Standart olarak 370’er beygirlik ikiz IPS 500 motorlarla sunulan teknede opsiyon ise 435’er beygirlik IPS 600’ler. Test teknemiz de IPS 600 ile donatılmış.

Teknede dört kişiyiz. Tanklarımızda 300 litre yakıt, 100 litre de su var. Dalgasız bir denizde, çok az esen rüzgârı kafadan alarak Pendik Marina’dan Adalar’a doğru seyrimize başlıyoruz. Bu arada marinadan ayrılırken kullandığımız IPS joystick ile manevraları çok basit bir şekilde yaptığımız belirmem gerekiyor.1000 devirde 6,5, 1500 devirde 8,5 knot hız yapıyoruz. 2 bin devirde 10 knot’ı, 2 bin 500 devirde 14,5 knot’ı görüyoruz. 15-16 knot’ta plan eden tekneyle 3 bin devirde 20 knot civarı bir hızı yakalıyoruz. Fabrika verilerinde 24 knot seyir hızı olarak veriliyor. Biz 3 bin 100 devirde bu hızı yapıyoruz. 3 bin 500 devirde 28 knot’ı gördükten sonra tam yolda teknenin ulaştığı hız, 3 bin 600 devirde 30-31 knot’ı buluyor. Adalardan marinaya dönerken rüzgârı arkamıza alıp teknenin süratine tekrar bakıyoruz ve tam yolda maksimum 31,5 knot’ı görüyoruz.

Kısa sürede süratlenen tekne kendinden küçük teknelerin manevra kabiliyetine sahip. Tam yol dönüşlerini kısa bir sürede tamamlıyor ve stabilitesi de iyi. Sonuç olarak Prestige 460, hızlı ve konforlu tekne arayanlar için iyi bir seçenek olarak karşımıza çıkıyor. Üstelik çok sayıda sosyalleşme alanıyla kalabalık grupları aynı anda ağırlayabilmesi de başka bir avantajı.

Kendisinden büyük modellerin konfor özelliklerini taşıyan Prestige 460, performansıyla da göz dolduruyor. Kısa sürede yüksek hızlara ulaşabilen yeni model, kendinden küçük spor teknelerin manevra kabiliyetine sahip.

Korunaklı havuzluk (solda, üstte), mutfak (solda, altta). Biminili flybridge (altta, sağda). Salon (sağda).

Tekneye sadece iki kamara yerleştirilerek konfor artırılmış. Ana kamara (üstte), VIP kamara (altta).

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.