USKUYA DE MINORA, LIVORNO LİMANI

Yacht - - FIRTINA KUŞU -

Reis, Tirhen (Korsan) Denizi’nin kıyısında, çizdiği portolan haritasında Pisa Limanı olarak kayıtlı ancak bugün Pisa Marinası’nın bulunduğu Arno Irmağının ağzından Puludu’ya kadar hep, ikion beş karış derinliğinde, sığlık yerler olduğunu not eder. Puludu, büyük olasılıkla bugün haritalarda, S. Pietro a Grado diye kayıtlı yer olmalıdır. Arno ırmağının, kıble-lodos’una düşer.

Piri Reis’in, “Piza Suyu’nun (Arno) ağzından beş mil uzaklıkta” olduğunu söylediği, “Uskuya de Minora” bugünün Livorno kenti, limanı ve önündeki döküntülerdir. Küçük gemilerin yattığını not ettiği bu döküntüler, bugün 7229 No.lu Carte Marine Oficielle’de, “Secche della Meloria” olarak işaretlidir. Geniş bir sığlıktır. Nitekim Reis de Uskuya de Minora’ya karayel yönünden gelirken yarım mil kadar açıktan geçmelerini sonra burca doğru dönüp demir atmalarını söyler. Sözünü ettiği burç, Livorno Limanı’nın ağzında, bugün de yerli yerinde duran kuledir.

Livorno, Arno Irmağının alüvyonla dolması nedeniyle Pisa’nın deniz ticaretindeki ağırlığının azalmasıyla önem kazanan bir liman, sokaklarında keyifle dolaşacağınız, şirin bir kenttir. Hazır Livorno’ya kadar gelmişken, etrafta uğrulanacak tüccar barçası da aramadığımıza göre, kendimizi biraz tarih, kültür ve sanata vurup, yakındaki Ortaçağ kenti-kalesi Lucca’ya kadar uzanalım. Vakit geçer.

Lucca kentinin duvarları ve sokakları, eski günleri aratmayacak kadar aslına uygun olarak korunmuştur. Şimdi bir laf edeceğim ama neyse! Neden koruyorlar anlamıyorum. Sonra da Ortaçağ duvarlarının içine sıkışıp kalıyorlar! Rahmetli Zeki Alasya’nın, Topkapı Sarayı için, “Ne o eski püskü binalar, köprüler vs. Vallahi yabancılar görüyor rezil oluyorum. Yıkarsın kardeşim! Yıkar geçersin!” dediği skeci de mi seyretmemiş bu İtalyanlar? Bak biz İstanbul’u ve surlarını ne yaptık? Fena mı oldu? Yakında, kalan bir iki parçayı da yıkıp geçeceğiz! Sen sağ ben selamet. Neyse, tekneye dönüp seyrimize devam edelim yoksa dilimizden bir kaza çıkacak. Bugünlerde okurlarım zaten pek bir alıngan! Piza şehri Piza İskelesi Porto Pizan Monto Pizan Uskuya de Minora. Vorkana Adası. Kestaneli Ada İzile Kabrara. Keçi Adası Piyomobin Lalba Adası Palanoza Adası Monto Krişto

Livorno Limanı. Kabasorta yelkenli tekne.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.