cenazeye hürmet gerek

Yeni Asya - - Baş Sayfa -

ŞİDDETLE KıNANACAK BİR OLAY

Diyanet İşleri Başkan Vekili Ekrem Keleş, HDP’LI Aysel Tuğluk’un annesi Hatun Tuğluk’un cenazesine saldırıya dair, “Bu olay, İslâm dini bakımından tasvip edilecek bir olay değildir. Şiddetle kınanması gereken bir olaydır” dedi.

TASVİP ETMEK MÜMKÜN DEĞİL

PEYGAMBER Efendimizin (asm) bize cenazelere hürmet etmeyi gösterdiğini ifade eden Keleş, Cenazelerle ilgili İslâm’ın koyduğu prensiplerle bağdaşmayan tutum ve davranışları tasvip etmemiz mümkün değildir” şeklinde konuştu.

diyanet İşleri Başkan Vekili Ekrem Keleş, HDP Genel Başkan Yardımcısı Aysel Tuğluk’un vefat eden annesi Hatun Tuğluk’un cenazesine saldırıyla ilişkin, “Cenazelerle ilgili İslam’ın koyduğu prensiplerle bağdaşmayan tutum ve davranışları tasvip etmemiz mümkün değildir. Bu olayı kesin bir şekilde reddediyoruz. Bu tür olayların olmaması gerekiyor” dedi. Keleş, cenazelerde birtakım söylemlerin, tavırların ve protestoların İslam dininin bu temel ilkesiyle bağdaşmadığına dikkati çekerek, şöyle konuştu: “Bu olay, İslam dini bakımından tasvip edilecek bir olay değildir. Şiddetle kınanması gereken bir olaydır. Peygamber efendimiz bize cenazelere hürmet etmeyi göstermiş ve cenazelerin arkasından kötü konuşulmamasını tavsiye etmiştir. Cenazelerin iyilikleriyle anılmasını tavsiye etmiştir. Cenazelerle ilgili İslam’ın koyduğu prensiplerle bağdaşmayan tutum ve davranışları tasvip etmemiz mümkün değildir. Bu olayı kesin bir şekilde reddediyoruz. Bu tür olayların olmaması gerekiyor. Cenazeler, öenin üzerinden ifade edileceği bir materyal yapılmamalıdır. Cenazelerin bu tür olaylara alet edilmesi asla kabul edilemez.”

EKREM KELEŞ

Ekrem Keleş

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.