BARIS İCİNDE BİR ARADA EL ELE

FARKLI DİN MENSUPLARI VİYANA’DA “BARIŞ İÇİN EL ELE” EYLEMİNDE BULUŞTU

Yeni Asya - - Baş Sayfa -

ORTAK DEĞERLERİMİZ VAR

AVUSTURYA İslam Cemaati Başkanı Olgun: “Farklı dünya görüşü, din ya da etnik kökene sahip olmamız birlikte barış içinde yaşamamıza engel teşkil etmiyor. Bizleri birleştiren birçok ortak değerimiz var.”

BARIŞIN ANAHTARI

PİSKOPOS Schutzki: “Bu sevgi ve kardeşlik için çok basit, ama bir o kadar önemli bir adım. Barışın anahtarı iyi ilişkiler kurmak.” Rahip Tatzteiter: “Birlikte yaşam için diyalog ve hoşgörü geliştirilmeli.”

AVUSTURYA İslâm Merkezi Camii önünde dört dinî temsilcinin, barışı temsilen dört beyaz güvercini gökyüzüne bırakmasıyla başlayan eyleme katılanlar, camiden başlayarak bir sonraki dinî mabet olan Bruckhaufen Kilisesi’ne kadar insan zinciri oluşturdu. Avusturya İslâm Cemaati Başkanı İbrahim Olgun, farklı din mensuplarının katılımıyla bir insan halkası oluşturarak birlik ve beraberlik mesajı vermek istediklerini söyledi. Avusturya ve Avrupa’da artan İslâm karşıtlığı ve aşırı sağcı söylemin kendilerini bu tür bir faaliyete yönelttiğinin altını çizen Olgun, “Artan aşırı sağcı ve popülist söylem toplumda olumsuz sonuçlar doğuruyor. Özellikle burada yaşayan Müslümanlar olarak hayatın birçok alanında bu olumsuzluklarla karşılaşmak durumunda kalıyoruz. Farklı dünya görüşü, din ya da etnik kökene sahip olmamız birlikte barış içinde yaşamamıza engel teşkil etmiyor. Bizleri birleştiren birçok ortak değerimiz var. Bugün burada dört dinin mensupları ve aralarında herhangi bir dine mensup olmayan insanların katılımıyla Avusturya’da herhangi bir çatışmaya, gerginliğe mahal vermeden birlikte barış içinde yaşayabiliriz mesajını vermek istedik.” dedi. V yana - aa

Fotoğraf: aşkın kıyağan-aa

GÜVERCİN UÇURDULAR— Avusturya İslam Merkezi Camii önünde Avusturya İslam Cemaati Başkanı İbrahim Olgu, Katolik Piskopos Dariusz Schutzki, Bruckhaufen Kilisesi Rahibi Richard Tatzteiter, Avusturya Budist Cemaati Başkanı Gerhard Weißgrab’in barışı...

Avusturya İslâm Cemaati Başkanı İbrahim Olgun (soldan ikinci), farklı din mensuplarının katılımıyla bir insan halkası oluşturarak birlik ve beraberlik mesajı vermek istediklerini söyledi.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.