Bu kriterler suç olamaz

AKP­24.­DÖNEM­DİYARBAKIR­MİLLETVEKİLİ­CUMA­İÇTEN,­SON­DÖNEMLERDEKİ İHRAÇ­VE­SORUŞTURMALARDA­BAZ­ALINAN­KRİTERLERE­DİKKAT­ÇEKEREK,­“O OKULUN­RUHSATINI­VEREN­DEVLET,­DENETLEYEN­DE­DEVLET,­O­ZAMAN­SUÇLU KİM?­BUNLARIN­HİÇBİRİ­HUKUKEN­DE­KRİTER­OLAMAZ”­DEDİ.

Yeni Asya - - Baş Sayfa -

AKP 24. Dönem Diyarbakır Milletvekili Cuma İçten, son dönemlerdeki ihraç ve soruşturmalarda baz alınan kriterleri eleştirerek, “O okulun ruhsatını veren devlet, denetleyen de devlet, o zaman suçlu kim? Bunların hiçbiri hukuken kriter olamaz” dedi.

İçten, Bank Asya’ya para yatırmanın, Zaman gazetesi okumanın veya abone olmanın ve çocukların Gülen okullarına gönderilmesinin, devlet memurunun işten atılmasında kriter sayılması halinde insan haklarına aykırı bir durum oluşacağına dikkat çekti.

ESKİ AKP Diyarbakır Milletvekili Cuma İçten, devletin şu an karanlık bir odada olduğunu ve sağdan soldan her yerden yumruklar geldiğini bu nedenle tedbir alması gerektiğini ifade etti. KRT Haber’de Çağlar Cilara’nın konuğu olan İçten’in darbe girişimi soruşturmalarına ve kanun hükmünde kararnamelerle (KHK) ihraçlarına tepkisi oldu. İçten, 15 Temmuz sonrası hakkında adli ve idari işlem yapılan 400 bin kişinin tamamının örgüt üyesi olamayacağını söyleyerek, “Zaten 400 bin kişi FETÖ’CÜ ise ülke bitmiş” dedi. İçten, içeri alınanların eğer ‘FETÖ’YLE bir ilişkileri olmadığı ortaya çıktığı takdirde bu insanların birkaç yıl içinde haklarının iade edileceğine emin olduğunu aktardı ve şunları söyledi: “Bakın bu ülkede 28 Şubat mağdurları olmadı mı? Bu 28 Şubat mağdurları atıldığı memuriyetten gitti, bütün düzenleri bozuldu, ama 2003-2004 gibi yıllarda tüm hakları iade edildi. Sonra ne oldu? Ergenekon olayı. Bir sürü general ve polis mağdur olmadı mı? Bunların hepsinin hakları iade edilmedi mi? Şimdi ben şunu söylüyorum, bu konuda mağdur olduğunu düşünenler şunu iyi bilsinler gerçekten FETÖ terör örgütünde militan olarak yer almamışsa insanlarımız belki bir yıl belki 2 yıl ama kesinlikle haklarının iade edileceğine ben adım kadar eminim, bu olacak.”

Eski AKP Diyarbakır Milletvekili Cuma İçten

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.