Yahya KEMAL, BİR ÇEŞİT ALTIN KAPIDIR

Araştırmacı-yazar Beşir Ayvazoğlu: “yahya Kemal, Bir çeşit Altın Kapıdır, Anlamasını ve Almasını Bilenlere”

Yeni Asya - - Kültür Sanat -

araştırmacı-yazar Beşir Ayvazoğlu, “Yahya Kemal ile tanıştığınız zaman sadece şiirle tanışmıyorsunuz. Itrî şiirini okudunuz zaman doğrudan doğruya Osmanlı Musıkisiyle ve Türk Musıkisiyle karşı karşıya gelmiş oluyorsunuz. ‘Süleymaniye’de Bayram Sabahı’nı okuduğunuz zaman da Mimar Sinan, Süleymaniye, Selimiye yani Osmanlı Mimarisi ile temasa geçiyorsunuz.” dedi.

İstanbul Fetih Cemiyeti’nde gerçekleşen, “İki şehirli bir şair” tanımlamasının ev sahipliği yaptığı konferansta konuşan, “Eve Dönen Adam” kitabının yazarı Ayvazoğlu, “Yahya Kemal’in ‘Akıncılar’ isimli şiirinin atmosferi evimizin atmosferine çok uygundu, çünkü annem kış gecelerinde Sivas’ta, kitap okurdu. Hâlâ annemin okuduğu kitaplar kütüphanemde durur.” diye konuştu.

Türkiye’de Yahya Kemal üzerine en kapsamlı araştırmaları yapan ve müstakil bir “Yahya Kemal Ansiklopedisi” hazırlayan, araştırmacı-yazar Beşir Ayvazoğlu, 1 Kasım 1958’de vefat eden ünlü şairi, İstanbul Fetih Cemiyeti’nin organize ettiği “Eve Dönen Adam, Yahya Kemal Beyatlı” isimli konferansta anlattı.

Ayvazoğlu, 1 Kasım 1958’de vefat eden ünlü şair hakkında, Tevfik Fikret, Cenab Şahabeddin, Ahmet Haşim gibi isimler yerine Yahya Kemal’in konuşulmasının sebebinin, yaklaşık 2 yüz yıldır yaşanılan kimlik krizi hakkında doğru sorular sorması ve bu sorulara doğru cevaplar vermesi olduğunu belirterek, ünlü şairin kritik bir dönemde önemli bir misyonu üstlendiğini söyledi.

Fotoğraf: Ayşe Büşra erkeç - aa

Ayvazoğlu, İstanbul Fetih Cemiyeti'nde gerçekleşen, "İki şehirli bir şair" tanımlamasının ev sahipliği yaptığı konferansa katılarak konuşma yaptı.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.