HAYAL MI, HEDEF MI?

Yeni Asya - - Elif - Cemil Said Demirdöğmez cemilsaitt@gmail.com

Birşeyler düşünmek gerek şimdi. Geleceğe dair. Birşeyler düşünür insan. Hayal eder. “Keşke böyle olsa” der ya hani. “Ben onun yerinde olsam var ya süper olurdu” der. Öyle değil mi? Bu cümleler tanıdık. Bu cümleler, yani içinde bir istek ve özlem belirten cümleler, birşeyler ifade etmeye çalışıyor sanki bize. Peki neden hep “keşke”.

Bir düşünelim şimdi. Sizce, bir şeyleri başarmak için ve onu elde etmek için, hayal mi gerekli yoksa hedef mi? Yoksa hayalini kurduğumuz şeyin gerçekleşmesi hedefimi? Ne istiyoruz? Hayal, bir düşünme mekanizmasıdır. O yüzden ne kadar hayal edersek edelim, o hayali hedefe yerleştirmedikten sonra o hep hayal olarak kalacaktır. Birilerinin yerinde olmak yerine, onlara özenmek, taklit etmek, imrenmek yerine, hep daha iyisini yapabilme düşüncesi bilhassa zihnimize oturmalıdır.

Bize hedef gerekli. Gereksiz bir takım hayallere ihtiyaç yok. Risale-i Nur Talebesi olarak bu konuları düşünmeye ihtiyaç var kanaatindeyim. Hiçbir şey uzak değil. Ama hayal kadar yakın da değil. Devamlı hayal kurmak, hayal üretmek, bir süre sonra karamsar duygular içine çekebilir, insanı sukut-u hayale uğratabilir. Hayal edilen ile gerçek arasında fark bizi pek mutlu etmeyebilir. O yüzden sağlıklı düşünüp sağlıklı hedelere ihtiyaç var.

Bir şeyi gerçekten istiyorsak, onu hayal değil, önümüze hedef koymak zorundayız. Başarmak için hedef olmalı. O hedef hayallerle süslenir ancak, hayale fazla yer vermek, hedefi karartır. Fakat bu daire içinde karanlık yoktur, heryer aydınlıktır, nurdur, ziyadır. Karanlık isteyen yalnız kendine karanlık yapar. Tabi yalnız hedef yetmiyor. Hepimiz biliyoruz ki, fiilî duâlar olmazsa olmazımız. “Çalışana veririm” diyen Allah’a karşı çalışmanın üzerimize gerçekten bir farz olduğunu bilerek, ona göre hareket etme bilinciyle yaşamak duâsı ile.

Bu muvakkat, imtihan dünyasında hedelerimizin asla tükenmemesi temennisiyle inşallah..

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.