AİHM bir savunma daha istedi

Yeni Asya - - Baş Sayfa -

AİHM, daha önce tahliye başvurularını reddettiği Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın dosyasını “âcil” koduyla işleme koyarak Türk hükümetinden savunma istedi. GÜLMEN ve Özakça 28 ve 29 haziran 2017 tarihlerinde AİHM’E başvurarak, haklarındaki geçici tutukluluk kararı ve tutukluluk şartlarının Avrupa İnsan hakları Sözleşmesi’ne aykırı olduğunu savunmuşlardı.

AİHM, daha önce tahliye başvurularını reddettiği Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın dosyasını “acil” koduyla işleme koyarak Türk hükümetinden savunma istedi. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında ilan edilen OHAL kapsamındaki Khk’lar ile görevlerine son verilen akademisyen Nuriye Gülmen ve öğretmen Semih Özakça tarafından yapılan dava başvurularını “öncelikli” kategorisine alarak “acil” koduyla işleme koydu. AİHM Gülmen ve Özakça’nın Ankara’ya karşı dava başvurusuyla ilgili olarak bu haa Türk hükümetine bir dizi soru yöneltti ve Türk hükümetinden savunma göndermesini talep etti. Davacılar hakkındaki geçici tutuklama kararlarının “yasallığını” sorgulayan AİHM, bu kararların Ceza Muhakemesi Kanunu’nun (CMK) tutuklama nedenleriyle ilgili 100’üncü maddesinde belirtilen hükümlere uygun olarak yapılıp yapılmadığı konusunda kapsamlı açıklama istedi. Dw’nin haberine göre, AİHM, geçici tutukluluk kararı ve bu karara yapılan itirazı reddeden yargıçların kullandığı gerekçelerin yeterli ve yerinde olup olmadığını da sordu.

AİHM Gülmen ve Özakça’nın Ankara’ya karşı dava başvurusuyla ilgili olarak Türk hükümetinden savunma göndermesini talep etti.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.