AŞURE

BOLLUK VE BEREKETİN SİMGESİ

Yeni Asya - - Baş Sayfa - İSTANBUL KÜBRA ÖRNEK

hicri takvimin ilk ayı olan “Şehrullahi’l-muharrem” olarak meşhur olan, yani “Allah’ın ayı” olarak bilinen, Rabbani ihsan ve keremin coştuğu ve bollaştığı ayın 10. günü Aşure Günü’ne denk gelir. Bu sene 30 Eylül’e Cumartesi gününe denk geldi. Bolluk ve bereketin, birlik ve beraberliğin simgesi olan aşurenin kesin bir tarifi olmamakla birlikte yöre ve kültür farklılıklarında değişiklik gösterir. Ana malzemeler her ne kadar değişmese de sonrası yöreden yöreye hatta evden eve bile değişebilir. Paylaşılan tarif denenmiş güzel bir tarif, deneyeceklere tavsiye edilir şimdiden afiyet olsun, Allah kabul etsin.

Aşure tarifi:

Nohut ve fasulyeyi ayrı ayrı haşlayın. Buğdayı yıkayıp, tencereye alın üzerine kaynar su ekleyip 10dk kaynatın. Çıkan sarı suyu süzün. Aynı işlemi bir kez daha yapın ve suyunu süzün. Daha sonra kaynar su ekleyip 50dk kadar buğdayı kaynatın. Yumuşayan buğdaya pişmiş nohut, fasulye, küçük doğranmış kayısı, kuru üzüm, yıkanmış pirinç 15 dk kadar kaynatın. Sıcak süt, şeker, tuz, karabiber, fındık, karanfil suyu ekleyerek 15 dk daha kaynatın. Tek tek cam kâselere bölüştürün. Aşure kâselerde soğumaya yüz tutunca, üzerini fındık, ceviz, fıstık, kuş üzümü, kuru üzüm ve nar taneleri ile süsleyebilirsiniz. Aşure pişirirken toplamda 3 lt kadar su kullanılıyor. Kaynar su bulundurmak, gerektiğinde ilâve edebilmek için önemli. Şeker miktarını damak tadınıza göre ayarlayabilirsiniz. (4 su bardağı ideal).

D pnot: Süt rengini güzelleştirdiği için eklenir, tadı anlaşılmaz. Tuz adettendir, maksat bereket olsun. Aşureyi karartmaması için cevizi de, üzerine ilâve edebilirsiniz. (1 porsiyon aşure yaklaşık olarak 350 kaloridir)

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.