100 MILYON KITAP COPE

SINAV SİSTEMİNDEKİ SÜRPRİZ DEĞİŞİKLİKLER ÖĞRENCİLER VE AİLELERİ KADAR YAYINCILARI DA OLUMSUZ ETKİLEDİ. 100 MİLYON KİTAP ELDE KALDI.

Yeni Asya - - Baş Sayfa -

30 MİLYON TEOG, 100 MİLYON YGS-LYS

Türkiye Yayıncılar Birliği Başkanı Kenan Kocatürk: “Sınavlarla ilgili geçen yıl ve bu yıl üretilmiş kitapların yaklaşık 30 milyonu TEOG, 70 milyonu da YGS ve LYS kitapları. Bunların kaldırılmasıyla beraber şu anda 100 milyona yakın kitabı yayıncılar ne yapacağını bilemiyor . Sadece kâğıdın ithalât bedeli 100 milyon dolar.”

2 MİLYAR LİRALIK BİR CİRO KAYBI VAR

“İçeriği ve diğer masralarıyla beraber ciddi bir rakamla karşı karşıyayız. 580 milyon dolarlık bir ciro kaybından söz ediyorum. Yani sektörü 2 milyar liralık bir ciro kaybı bekliyor. 200 eğitim yayıncımız var bu alanda faaliyet gösteren. Eğitim yayıncılığının da sektördeki payı yüzde 52. Yılda 240 milyon kitap üretiyorlar.”

YGS ve Lys’deki değişiklikler, bu sınavlar için basılan binlerce kitabının ortada kalmasına neden oldu. 200’e yakın yayınevinin elinde kalan kitapların sektöre yaşatacağı zararın boyutunun milyarlarca lira olacağı belirtildi. Türkiye Yayıncılar Birliği Başkanı Kenan Kocatürk, “Sınavlarla ilgili geçen yıl ve bu yıl üretilmiş kitapların yaklaşık 30 milyonu TEOG, 70 milyonu da YGS ve LYS kitapları. Bunların kaldırılmasıyla beraber şu anda 100 milyona yakın kitabı yayıncılar ne yapacağını bilemiyor. Kitapta kullandığımız kağıdı ithal ediyoruz. Sadece kağıdın ithalat bedeli 100 milyon dolar civarında. İçeriği ve diğer masralarıyla beraber ciddi bir rakamla karşı karşıyayız. Bütün bunlarla beraber 580 milyon dolarlık bir ciro kaybından söz ediyorum. Yani sektörü 2 milyar liralık bir ciro kaybı bekliyor” dedi. istanbul- dha

200’e yakın yayınevinin elinde kalan kitapların sektöre zararının milyarlarca lira olacağı belirtildi.

200’e yakın yayınevinin elinde kalan kitapların sektöre yaşatacağı zararın boyutunun milyarlarca lira olacağı belirtildi.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.