Torunlar, dedeler'n'n yolunda...

Yeni Asya - - Makale - M. Latif Salihoğlu @salihoglulatif

M erhûm Saadeddin Çelik Ağabey ile ilgili olarak, dünkü köşe yazısına sığdıramadığımız daha başka hususlar da var.

Yıllar önceki bir sohbetimizde “ölüme hazır” olduğunu söyleyince, biz de yanındaki torunu Said Baha’yı gösterek, şöyle bir mukabelede bulunmuştuk: “Bak Saadeddin Abi! Öyle hemen çekip gitmek yok. Said Baha daha büyüyecek, yetişecek, delikanlı olacak, senin hizmetteki yerini alacak; sen de işte ancak o zaman çekip gidebilirsin... Öyle yerini doldurmadan gitmek yok.”

Şimdi liseye giden Said Baha kardeşimiz, tam bir “Küçük Said” hüviyetiyle, dedesine lâyık bir torun olma arzu ve emelinde, cehd ve gayreti içinde bulunuyor. Maşaallah, bârekâllah...

Dahası var. Son ziyaretimizde, Saadeddin Ağabeyin iki kız torunuyla daha tanıştık. Onlar da ortaokula gidiyorlar. Üstelik, sınıfın en çalışkanları arasındalar. Karneleri Teşekkür ve Takdirnâmelerle dolu.

Gazetemizi de muntazaman alıp okuyorlar. “Dergileri okuyor musunuz?” diye sorduk. Ortak cevapları şu oldu: “Biz Can Kardeşi okuyorduk. O yaş seviyesini geçtik artık...” Biz hemen “Tamam” dedik ve ekledik: “Size inşaallah Bizim Aile ve Genç Yorum dergilerini de göndermeye çalışırız.”

Sohbet esnasında, bu pırlantamisâl çalışkan ve gayretli çocukların gelecek adına bazı kaygılarının olduğunu tesbit ettik.

Haliyle, şu anda bile tahsile devam etmekte, okul masralarını karşılamakta zorlanırlarken, “Üniversite nasıl olacak?” kaygısını taşımaları gayet normaldir.

O noktada da onlara şu teselliyi verdik: Türkiye’nin her yerinde, Allah’ın izniyle size sahip çıkacak, okumanıza yardımcı olacak, size burs imkânı sağlayacak babanızın dostları, kardeşleri durumundaki ağabeyleriniz var. O cihetten de hiçbir endişeniz olmasın.

Çocuğa yemek yemesi için üstelemek, baskı yapmak, ondaki iştah-kursak gelişimini engellemek; yediklerinden de lezzet alamamasına sebebiyet vermek demektir.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.