Başgil dualarla

Gerçek bir hukukçu olarak her türlü baskıcı sistemi reddeden ve bu uğurda hapis dahi yatan ord. prof. dr. ali fuat başgil’in vefatının üzerinden tam 51 yıl Geçti.

Yeni Asya - - BAŞ SAYFA -

HÜRRİYET sevdalısı bir hukukçu olarak her türlü baskıcı sistemi reddeden ve bu uğurda hapis yatan, yıldızının bir türlü barışmadığı darbecilerden tehditler alan, Bediüzzaman dostu Ord. Prof. Dr. Ali Fuat Başgil’i rahmetle anıyoruz. Başgil, 17 Nisan 1967’de vefat etmişti.

Demokrasi ve hürriyet sevdalısı Ord. Prof. Dr. Ali Fuat Başgil’in vefatının üzerinden tam 51 yıl geçti. Gerçek bir hukukçu olarak her türlü baskıcı sistemi reddeden ve bu uğurda hapis dahi yatan Ord. Prof. Dr. Ali Fuat Başgil, yıldızının bir türlü barışmadığı darbecilerden gelen tehditlere de hiç aldırmadı.

Konuştuğu kürsülerden “Yaşasın Millet!” diyerek inen Başgil, Bölükbaşıoğulları’ndan Hafız İbrahim Efendi’nin torunu, Mehmed Şükrü Efendi’nin oğlu olarak 1893 yılında Çarşamba’da dünyaya geldi. İlkokulu Çarşamba’da okuyan Ali Fuat Başgil, orta öğrenimini İstanbul’da devam ettirirken 1914 yılında öğrenimini yarıda bırakarak Birinci Dünya Savaşı’na katıldı.

Ord. Prof. Dr. Ali Fuat Başgil

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.