SELİMİYE CAMİİ

Edirne’nin muhteşem anıt Eseri olan selimiye Camii, teknik mükemmelliği, boyutları ve Estetik değerleriyle ziyaretçilerini büyülüyor.

Yeni Asya - - BAŞ SAYFA - KÜBRA ÜNÜVAR kubra_unuvar@outlook.com

İstanbul’un fethinden önce Osmanlı İmparatorluğu’nun başşehri olan Edirne’nin en önemli ve muhteşem anıt eseri olan ve şehrin siluetini taçlandıran Selimiye Camii ve Külliyesi, 16. yy.’da Sultan II. Selim adına yaptırıldı. Teknik mükemmelliği, boyutları ve estetik değerleriyle döneminin ve sonraki zamanların en muhteşem eseri olan cami, Mimar Sinan’ın Ustalık Dönemi eseri, mimarlık sanatının en görkemli örneklerinden biridir.

Edirne’nin her yerinden görülebiliyor

Osmanlı hükümdarı II. Selim tarafından Mimar Sinan’a yaptırılan Selimiye Camii, zamanın başşehri olan Edirne’de, şehrin en yüksek noktasında Yıldırım Beyazıt’ın yaptırdığı Baltacılar Koğuşunun kalıntıları üzerine yaptırıldı. Yapımı 1569’da başladı. 1575’de ise tamamlandı. Cami, Osmanlı-türk sanatının en muhteşem eseridir. Açık havalarda Rodop Dağları’ndan ve Uzunköprü’nün Süleymaniye Köyü’nden görülebiliyor. Ayrıca cami, UNESCO’NUN Dünya Mirası Listesine girerek uluslar arası boyutlarda da yerini almış durumda.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.