AYETLER TABLO OLDU

Sarayları Süsleyen marküteri Sanatını kullanan rus asıllı ressam gorovoy, kur’ân’dan 20 Âyeti tablolaştırdı. gorovoy, ”insanların, Âyetlerin olduğu bu tablolara bakarak ‘ne kadar güzel’ demelerini istedim ve dine bağlı kalsınlar diye yaptım” dedi.

Yeni Asya - - BAŞ SAYFA -

kırgızistan’da farklı renklerde ahşabın kesilerek iç içe yerleştirildiği marküteri sanatıyla uğraşan 69 yaşındaki Rus ressam, dekoratör ve tasarımcı Vladimir Gorovoy, Kur’ân-ı Kerîm’den 20 âyeti tablolaştırdı. Ömrünü ahşap oyma ustalığına adayan Gorovoy, antik çağdan bu yana genellikle devlet saraylarını süsleyen, 3 bin yıllık geçmişe sahip marküteri sanatını tablolarla yaşatıyor.

kırgızistan’ın ilk ve tek marküteri ustası Küçük atölyesinde 14 yıldır çalışmalarını sürdüren ressam Goroyov, felsefi yaklaşım, sanat ve ustalık becerileri gerektiren bu sanatını, farklı desen ve renklerde ahşap kaplamaları, maket bıçağı, beyaz tutkal, pres aleti, kâğıt bandı ve mat cilâ gibi malzemeleri kullanarak icra ediyor. Kırgızistan’da ilk ve tek marküteri ustası olarak bilinen Gorovoy’un tabloları, Kırgızistan Cumhurbaşkanlığına ait kongre ve toplantı salonlarının yanı sıra Rusya ve Kazakistan devlet başkanların çalışma odalarını da süslüyor. Gorovoy, Sovyetler Birliği dö- neminde inşa edilen ve bugün çeşitli meslek sahiplerinin kullandıkları binanın son katında yer alan atölyesinde yaptığı açıklamada, Kur’ân-ı Kerîm’den 20 âyeti hazırlayarak tablolaştırdığını anlattı.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.