Lekelenmeme hakkı çiğnenmesin

BURSA YENI ASYA DERNEĞI TARAFINDAN DÜZENLENEN ‘HÜRRIYET VE DEMOKRASI EKSENINDE ISLÂM KARDEŞLIĞI VE DÜNYA BARIŞI’ KONULU PROGRAMDA KONUŞAN GAZETEMIZ YAZARI AV. KADIR AKBAŞ, ADIL YARGILANMA VE LEKELENMEME HAKKINA RIAYET EDILMESI GEREKTIĞINI BELIRTTI.

Yeni Asya - - BAŞ SAYFA -

Bursa Yeni Asya Derneği tarafından Gemlik’te düzenlenen “Hürriyet ve Demokrasi Ekseninde İslam Kardeşliği ve Dünya Barışı” konulu konferansta konuşan Av. Kadir Akbaş, evrensel uluslararası insan hakları sözleşmeleri ile düzenlenen âdil yargılanma ve lekelenmeme hakkına riayet edilmesi gereğine vurgu yaptı.

‘Adaletle davranmakla mükellefiz’

BEDİÜZZAMAN Haası kapsamında Türkiye genelinde yapılan faaliyetlerin sonuncusu Bursa’nın Gemlik ilçesinde gerçekleşti. Bursa Yeni Asya Derneği tarafından düzenlenen ‘Hürriyet ve Demokrasi Ekseninde İslâm Kardeşliği ve Dünya Barışı’ konulu programda konuşan gazetemiz yazarı Av. Kadir Akbaş gündemdeki konulara değinerek hak, Hukuk ve özgürlüklere vurgu yaptı. Akbaş, “Korku değil, umut üzerinden yeni bir gelecek inşa etmek mecburiyetindeyiz. Adaletin gerçekleşeceği konusunda toplumda yaygın bir umutsuzluk söz konusudur.” dedi.toplumu bir arada yaşatabilmenin en temel şartının güvenlik ve adalet ihtiyacının karşılanması olduğunu vurgulayan Akbaş, “Muhbirlerin, isimsiz ve imzasız ihbar mektuplarına dayanılarak binlerce insanın işine son verilmesi, tutuklanması toplumu cinnet belirtileri gösterir hale getirmiştir. evrensel, uluslar arası insan hakları sözleşmeleri ile düzenlenen adil yargılanma, lekelenmeme hakkına riayet edilmelidir.” diye konuştu.

‘Acırsak, acınacak hale düşeriz’ ifadesinin nebevi bir beyan olmadığını belirten Akbaş, “‘Ben helâk edici değilim, Ben Rahmet peygamberiyim’ diyen bir Resulün ümmeti olarak merhamet ve adaletle davranmakla mükellefiz.” dedi. “Mübalâğa ihtilâlcidir, Her şeyi olduğu gibi vasfetmek gerekir” diyen Akbaş, Bediüzzaman’ın “İman insanı herşeyle dost ve kardeş yapıyor” sözlerini naklederek, “Kardeşlerimize karşı davranışlarımızda ölçü ne olmalı? Said Nursî, ‘Mü’min kardeşini sever ve sevmeli. Fakat fenalığı için yalnız acır. Tahakkümle değil, belki lütufla ıslâhına çalışır’ tavsiyesinde bulunuyor. Bu kıstasla kendimizi değerlendirelim. İnsan kardeşlerimizle ilişkilerimizde nasıl bir yaklaşım içerisindeyiz. İnsanların fena davranışları karşısında öfke ve kızgınlığa düşüp, bedduâ mı ediyor, yoksa muhabbetle ve samimî bir alâkadarlıkla ıslâhları için, hatalarını telâfi etmeleri için gayret gösterip, duâ mı ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Av. KADİR AKBAŞ

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.