Yemekleri plastik kaplarda tüketmeyin!

Yeni Asya - - AILE SAGLIK -

Esenler Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğü’nün organize ettiği “Kalp Hastalıkları ve Korunma Yöntemleri” konulu seminer, Esenler Belediyesi Konferans Salonu’nda yapıldı. Belediye personelinin katıldığı konferansta Doç. Dr. Gamze Babur Güler kalp sağlığını korumanın ipuçlarını verdi. Güler, bazı şeylerin insanın kendi elinde olduğunu belirterek şunları söyledi: “Hekim sizin yaşınıza, cinsiyetinize, aile hikâyenize hiçbir şey yapamaz. Bunlar değiştirilemez risk faktörleridir. Bunların dışında bir de kurallara uyduğunuz zaman

sizin değiştirebileceğiniz risk faktörleri var. Sigara kullanımı, tansiyon, şişmanlık vs. Bunlar değiştirilebilir risk faktörleridir. Kalp sağlığını korumak için 7 altın kural var. Bunlar; tütün ürünlerinden uzak durmak, günlük fizikî aktivite, kalp dostu diyet uygulamak, uygun vücut kilosunu bulmak, tansiyonu kontrol altında tutmak, kolesterolden korunmak ve kan şekerini düşürmek. Yani her şey kendi elimizde. İstanbul- dha Sütten sonra fitalat alımını en çok kolaylaştıran yol ise sıcak yemeklerin, plastik kaplarda tüketilmesi ya da saklanması. Yağda çözülen fitalat sıcağa maruz kaldığında da gıdaya hızla karışıyor. Burada da temel nokta sıcak ile plastiğin birleşmesi. Prof. Dr. Semih Ayan, bu konuda da şöyle konuştu, “İkinci önemli risk sıcak yemeklerin, plastik kaplarda servis ya da saklanması noktasında ortaya çıkıyor. Sıcak yemeğin plastikle buluşması, plastikteki, fitalat, pkthalates gibi maddelerin ortaya çıkması ve yemeğe karışması riskini arttırıyor. Plastik, kaplar, tabaklar ya da ambalajlar asla sıcak yemek için kullanılmamalı.”

Malzemeler:

pandispanya, KREMASI için:

Doç. Dr. Gamze Babur Güler: “Kurallara uyduğunuz zaman sizin değiştirebileceğiniz risk faktörleri var. Sigara kullanımı, tansiyon, şişmanlık vs. Bunlar değiştirilebilir risk faktörleridir.”

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.