Enlasyonda rakamları çarpıtma

Yeni Asya - - GUNDEM -

Bilindiği gibi geçen hafta tam da Hazine ve Maliye Bakanı’nın “enlasyonla mücadele programı”nı açıklaması öncesinde -3 Ekim’de-, Eylül ayı enlasyonunun yüzde 6.30, yıllık 24.52; üretici enlasyonun aylık yüzde 10.88, yıllık 46.15 olarak hükûmetteki “beklentilerin üzerinde” yüksek çıkması iktidar çevrelerinde şok etkisi yaptı.

Ve son 15 yılın rekorunu kıran yüksek enlasyon hesâplamasını yapıp rakamlarını açıklayan TÜİK Başkan Yardımcısı’nın görevden alınıp yerine Bakan’ın Enerji Bakanlığı döneminde birlikte çalıştığı bir ismin getirilip enlasyon hesâplanmasının verilmesi, öteden beri siyasî iktidarın ekonomi ve enlasyon rakamları ile oynayıp baskı yaptığı iddialarını teyid etti.

Halbuki, ekonomik krizde, şirketlere işçi çıkarttırıp istihdamı ve üretimi azaltan, işsizliği tetikleyen, pahalılıkla sabit gelirlileri ezen enlasyonla etkili mücadele ve tedbirlerin alınması için, öncelikle enlasyon rakamlarının doğru tesbiti ve kamuoyuna dürüstçe açıklanması gerekiyor.

Aksi halde çarpıtmalarla, rakamlara takla attırmakla, enlasyonla mücadele edilmez, ekonomik kriz ortadan kalkmaz. Sâdece yalan - yanlış propagandalarla kamuoyu bir süre daha yanıltılıp oyalanır.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.