Arkasında kimler varsa açığa çıkacak

CHP Genel Başkanı kemal kılıçdaroğlu, Türkçe ezan Tartışmasını Doğru Bulmadığını Belirterek, “ARAPÇA ezan, islâm Dinimizin evrensel Bir Değeridir” Dedi.

Yeni Asya - - GUNDEM -

TÜRKÇE ezan tartışmasını gündeme getiren CHP Ardahan Milletvekili Öztürk Yılmaz, ‘kesin ihraç’ talebiyle disipline sevk edilirken CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, türkçe ezan tartışmasını doğru bulmadığını belirtti. Kılıçdaroğlu, “Dünyanın her yerinde de ezan Arapça okunur. Ve ezana saygı gösterilir” dedi. Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi’ye konuşan ve türkçe ezanı gündeme getiren Öztürk Yılmaz’ın disipline oy birliğiyle sevk edildiğinin altını çizen Kemal Kılıçdaroğlu, bu tartışmanın başlatılmasına sert tepki gösterdi. Kılıçdaroğlu, “CHP’LI olan, Chp’nin kararlarına ve politikalarına uymak zorundadır. Herkes istediği gibi hareket edemez. İstediğim gibi hareket ederim derseniz o zaman partiden ayrılırsınız. CHP’DE olduğunuz sürece Chp’nin politikalarına göre hareket etmek durumundasınız” diye konuştu.

Ezan tartışmasını doğru bulmadığını ifade eden Kemal Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti;

“Bu tür tartışmaları asla doğru bulmam. CHP olarak bu tür konuların tartışılmasında hassasız. Ne ben ne de arkadaşlarım bunu doğru bulmaz. Halkın bu kadar sorunu varken ezan tartışmasının açılmasını ise hiç doğru bulmam. Ki şunu da unutmamak gerekir, 16 Nisan 1950 tarihli türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu’nda görüşülen ezanın Arapça okunabilmesine ilişkin yasa teklifine CHP grubu olumlu oy vermiştir. Sizin gazetenizin o dönemdeki başlığı da şöyleydi: CHP de müzakerenin başlangıcında bu karara muhalif olmadığını bildirdi.”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Kaya:

EZANIN türkçe okunmasını istediği için disipline sevk edilen Öztürk Yılmaz’ın bugünkü açıklamalarına cevap veren CHP Genel Başkan Yardımcısı Kaya, “Ezanın türkçe okutulması diye bir tartışmayı CHP milletvekili sıfatıyla yapmaya kalkmak, aslında üslûbunun en berbat noktası burası. Bu tehlikeli duruşun arkasında kimler varsa açığa çıkacak” dedi. Kaya şöyle devam etti; “CHP’YI bu alanlarda tartıştırmak isteyen zihniyetler birilerini kullanabilir, birileri bunun maşası olabilir, ama türk halkının şunu bilmesi lazım; CHP, ezanın türkçe okutulmasına değil Arapça okutulmasına tam kadro oy kullanarak karar vermiş bir partidir. Asla böyle bir tartışma yoktur. Böyle bir tartışmayı toplumun gündemine getirmek sade CHP’YE haksızlık değil, bir bütün olarak ezana haksızlıktır. Ezana ve CHP’YE haksızlık eden bu insanları saygıya ve haksızlıktan vazgeçmeye davet ediyorum.”

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.