Hanİ “En Kötüsü GERİDE KALMIŞ”TI?

Yeni Asya - - BAŞ SAYFA - Cevher İlhan

Bilindiği gibi başta Hazine ve Maliye Bakanı olmak üzere hükûmet ve iktidar partisi sözcüleri, “En kötüyü geride bıraktık. Kur üzerindeki spekülatif süreci püskürttük” demişlerdi. Her fırsatta “sürecin normalleşme ve daha iyiye gitme noktasında ilerlediğini” ileri sürmüşlerdi. (Takv m, 4.10.18)

Ancak Bakan’ın “Ekim’le birlikte, Kasım ve Aralık’ta ekonominin temel parametrelerinde doğal dengelenmeyi ve toparlanmayı beraberinde getirecek” dediğinden bir ay sonra TÜİK’IN resmi verileriyle Ekim ayı enlasyonu Tüketici Fiyatları Endeksinde yıllık yüzde 25.4, Üretici Fiyatları Endeksinde yüzde 45.01’e yükselmesiyle son 15 yılın rekorunu kırması bütün bu iddiaları çürütüyor.

GARABET

Öncelikle Merkez Bankası’nın “enlasyon raporu”nda yıl sonu enlasyon tahminini yüzde 13.4’ten yüzde 23.5’e çıkarması, “döviz kuru geçişgenliği az olan kalemlerde dahi yüksek artışlara ek olarak elektrik ve doğalgazda yapılan peşpeşe zamların enlasyonu doğrudan tetiklediği, son üç aydır enerjide yıllık üretici fiyat enlasyonunun yüzde 81.61’e ulaştığının belirtilmesi vahameti bildiriyor.

Özetle, halkın gerçek enlasyonunun, açıklanan enlasyon oranlarından çok daha yüksek olduğu ortaya çıkıyor. Ve bu durum, siyasi iktidarın “enlasyonla topyekûn mücadele” programının kamuoyuna yönelik asılsız bir algı operasyonundan ibâret olduğunu ortaya koyuyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.