NA­TION’S RIVERS HIT­TING TOP FORM

Thames and Calder both throw up ex­cel­lent win­ning weights

Angling Times (UK) - - SOUTH -

WHEN the weather cools, many an­glers turn to­wards nat­u­ral venues to take ad­van­tage of the great sport be­fore win­ner re­ally hits and de­spite a lack of rain, the UK’s rivers have en­joyed a great au­tumn thus far – and club an­glers have been only too keen to get a slice of the ac­tion!

Ruis­lip AS vis­ited the Thames at Clifton Ham­p­den and Gra­ham Fox came away smil­ing af­ter win­ning with 18-12-0 of qual­ity roach on wag­gler and mag­got tac­tics.

The River Calder at Altofts was also in good form for Mol­son Coors All-Stars, Mick Gil­bert­son win­ning there with 15-10-0 of roach and perch.

100 AC, Grand Union Canal, Cather­ine de Barnes: 1 J Miller, 2-8-8, mixed, mixed; 2 M Fer­ri­day, 2-7-0; 3 N Fer­ri­day, 2-3-0.

Al­liance & Le­ices­ter Liver­pool, Chapel Pool: 1 D Lang­don, 176-0-0, pel­let, carp; 2 I Pritchard, 127-4-0; 3 G Green, 117-4-0.

Andy’s Mob, Sloughs House Lake: 1 J Gib­bon, 20-4-0, mag­got, roach; 2 B Row­den, 8-8-0; 3 M Brett, 7-8-0.

Bre­ton’s AC, Pud­dle­dock Farm: 1 R Salmon, 28-0-0, pel­let, carp; 2 L Fel­lowes, 20-0-0; 3 L Rivers, 14-8-0.

Brunswick Bros AS, Bough Beech Reser­voir: 1 P Smith, 8-3-0, mag­got, skim­mers/roach; 2 L Fidlin, 5-10-0; 3 B Sudge, 2-10-0.

Bulk­ing­ton WMC, Tun­nel Barn Farm: 1 M Cal­lum, 61-7-0, mag­got, carp/F1s; 2 B Hod­getts, 54-11-0; 3 R Mor­gan, 53-14-0.

Dere­ham DAC, Mill Farm Fish­ery: 1 B Harmer, 54-6-0, pel­let/mag­got, carp; 2 S Brown, 53-1-0; 3 D Godier, 30-1-0.

Earl Man­vers AC, Jan­son’s Fish­ery: 1 M Foss, 157-3-0, corn, carp; 2 P Wil­son, 112-7-0; 3 M Clarke, 109-11-0.

Earls­field DAS, Sum­ner’s Ponds: 1 J Swann, 57-0-0, pel­let, carp; 2 T Lock, 54-9-0; 3 D Austin, 50-14-0.

Elm Park & Hornchurch DAS, Rayne Lodge: 1 P Jones, 35-13-0, meat, carp; 2 B Hamil­ton, 33-3-0; 3 B Grif­fiths, 29-10-0.

Ep­som Pis­ca­to­ri­als, Hen­fold Lakes: 1 M Cane, 16-12-0, mag­got, carp/sil­vers; 2 J Fran­cis, 9-15-0; 3 D Steer, 8-3-0.

Es­sex Vets, Lake­land Fish­ery: 1 D En­der­son, 64-4-0, meat, mixed; 2 B Cheese­man, 61-4-0; 3 K Rolf, 60-12-0. Es­sex Vets, Rayne Lodge: 1 D Jarvis, 79-0-0, pel­let, carp; 2 D Lewis, 78-4-0; 3 K Rolfe, 47-4-0. FH Lloyd’s AC, Sol­hamp­ton Pools, Val­ley Pool: 1 D Gill, 81-0-0, corn, carp; 2 J Var­den, 64-0-0; 3 I Norman, 59-0-0. Freema­sons AS, Ar­ran’s Lake: 1 P Spry, 698-8-0, meat, carp; 2 S Hale, 665-8-0; 3 T Allen, 402-0-0. Golden Oldies, Manor Farm Leisure:

1 J Pendry, 80-4-0, pel­let, mixed; 2 P Lewis, 77-7-0; 3 B Wragg, 65-8-0.

Golden Oldies, Manor Farm Leisure: 1 R Har­vey, 67-13-0, pel­let, mixed; 2 M Goodall, 64-12-0; 3 J Pendry, 54-15-0.

Har­row Herons AC, Claver­ham­bury Lakes: 1 S Bren­nan, 85-8-0, pel­let, carp; 2 D Stock­ley, 82-2-0; 3 K Need­ham, 69-8-0.

Ilmin­ster AA, Heb­ditch’s Pond: 1 H Heb­ditch, 61-10-0, corn, carp; 2 J Wood­ward, 53-4-0; 3 A Bishop, 43-12-0.

Kings Arms & Cheshunt AS, SSP Tyler’s Com­mon: 1 D How­ell, 384-6-0, pel­let, carp; 2 P Nicholas, 286-4-0; 3 P Fish, 260-0-0.

Leam­ing­ton Lib­er­als, Monks Pool: 1 G Smith, 47-1-0, pel­let, carp; 2 N Pearce, 39-2-0; 3 N Ged­ney, 20-12-0.

Lee Green AC, Or­chard Place Farm: 1 W Peaty, 348-14-0, carp; 2 B Ed­wards, 225-2-0; 3 J Brady, 177-9-0.

Mid­land AS, Not­ting­ham Canal, Lon­don Road: 1 P Tom­lin­son, 11-14-0, mag­got, skim­mers/roach; 2 G Smith, 9-9-0; 3 C Wil­liams, 8-12-0

Mol­son Coors All-Stars, River Calder, Altofts: 1 M Gil­bert­son, 15-10-0, mag­got, roach/perch; 2 D How­gate, 13-13-0; 3 A Broom­head, 10-10-0.

Moor­side AC, Lang­with Lakes: 1 B Ri­ley, 39-4-0, meat, carp; 2 S Goodyear, 31-4-6; 3 R Wacker, 30-4-0.

Moor­side AC, Ris­ing Sun Fish­ery: 1 T Carter, 23-13-0, pel­let, carp; 2 B Ri­ley, 22-4-0; 3 R Walker, 22-2-0.

North Har­row Wal­to­ni­ans, Mil­ton Pools: 1 A Bellamy, 23-12-0, carp/sil­vers; 2 R Bellamy, 16-1-0; 3 P Cowan, 15-4-0.

Ord­nance Sur­vey CAC, Ken­net & Avon Canal: 1 C Bai­ley, 4-3-0, mag­got, bream/ roach; 2 R Bai­ley, 2-14-0; 3 D Shields, 1-8-0.

Ratby AC, Frieze­lands Fish­ery: 1 T Lanni, 137-14-0, pel­let, carp; 2 D Lanni, 100-2-0; 3 J Perkins, 75-2-0. Rother­ham Over 50s, Mess­ing­ham Sands: 1 P Pre­ston, 47-7-0, mixed, carp/ sil­vers; 2 T Jef­freys, 31-3-0; 3 G Tur­ton, 31-0-0.

Royal Oak Brent­ford, Rolf’s Lake: 1 D Fox, 63-3-0, pel­let, carp; 2 P Sheldrick, 43-6-0; 3 S Bar­nett, 36-8-0.

Ruis­lip AS, Gold Val­ley Lakes: 1 B Jil­lians, 36-0-0, pel­let, carp; 2 G Fox, 22-12-0; 3 J Bar­tram, 22-8-0.

Ruis­lip AS, River Thames, Clifton Ham­p­den: 1 G Fox, 18-12-0, mag­got, roach; 2 K Tay­lor, 15-0-0; 3 K Ak­er­man, 14-13-0.

Sh­effield Fri­day Club, Lit­tle John Lakes; 1 D Hayhurst, 67-11-0, mag­got, carp; 2 G Mars­den, 42-7-0; 3 F Driver, 40-2-0.

Slough AS, Wood Lane Fish­ery: 1 R Wood­ward, 61-2-0, mag­got, carp; 2 G Savin, 47-11-0; 3 F Peck, 26-3-0. South­wark & Cam­ber­well AS, River Medway, Yalding: 1 R West, 5-0-0, mag­got, roach; 2 B West, 4-14-0; 3 G John­son, 4-2-0.

St Ge­orge’s AC Tam­worth, Birm­ing­ham/ Fazeley Canal: 1 G Scat­ter­good, bread, roach, 4-7-0; 2 D Hunt, 3-3-5; 3 K Baker, 3-2-13.

The Wed­nes­day Club, Hart­ley­lands Farm: 1 D Lock­wood, 162-0-0, pel­let, carp; 2 E Costin, 90-12-0; 3 P Hall, 83-8-0.

The Wed­nes­day Club, Or­chard Place Farm: 1 T Gold­ing, 170-0-0, paste, carp; 2 M Bar­nett, 128-0-0; 3 B Bullda, 127-0-0. Trow­bridge & Melk­sham Pen­sion­ers, El­lis Lake: 1 M O’Neill, 31-12-0, pel­let, carp; 2 J Camp­bell, 29-0-0; 3 J Black­more, 27-0-0.

War­wick Wold Wa­ters AC, War­wick Wold Wa­ters: 1 L Parker, 119-2-0, mag­got, carp; 2 A Ryan, 111-1-0; 3 D Boyd, 95-13-0.

Well­field Vets, Smeaton’s Pool: 1 J Lees, 18-2-0, pel­let, bream/carp; 2 D Finn, 16-0-0; 3 M Owen, 13-4-0.

White Hart Da­gen­ham AS, River Stour: 1 J By­ron, 15-9-8, mag­got, roach/ skim­mers; 2 J Ryan, 14-14-0; 3 R Collins, 14-13-0.

Newspapers in English

Newspapers from UK

© PressReader. All rights reserved.