Euro­pean Un­der-20 Champs and Monaco Di­a­mond League

BRI­TISH JU­NIORS TAKE ON BEST IN EUROPE IN GROSSETO

Athletics Weekly - - Content - PIC­TURE: MARK SHEAR­MAN

GREAT BRI­TAIN will hope to con­tinue its fine record in the Euro­pean Un­der-20 Cham­pi­onships in Grosseto, Italy, this week.

The event, which was known as the Euro­pean Ju­nior Cham­pi­onships for al­most half a cen­tury, has been won in the past by ath­letes such as Steve Ovett, Steve Cram, Roger Black, Jessica En­nis-Hill and Steve Back­ley, among oth­ers, while at the most re­cent cham­pi­onships two years ago in Fin­land the GB team topped the medals ta­ble ahead of Rus­sia and Ger­many.

This week GB medal hopes are led by sprint hur­dler Alicia Bar­rett, 800m run­ner Markhim Lons­dale, ham­mer thrower Jake Nor­ris and high jumper Tom Gale.

Host na­tion hopes in Italy rest with Filippo Tortu, who won 100m sil­ver at the World Un­der-20 Cham­pi­onships last year and heads the Euro­pean un­der-20 rank­ings at 100m and 200m.

Jakob Inge­brigt­sen ran a sub-four-minute mile aged 16 re­cently and the Dan­ish run­ner is a ju­nior un­til 2020.

An­other lead­ing ju­nior in ac­tion is Ar­mand Du­plan­tis.

The pole vaulter has cre­ated a storm in the United States lately and im­proved the world un­der-20 record to 5.90m but de­spite be­ing based in the US he com­petes for Swe­den.

The GB team is:

Men: 100m: Oliver Bromby, Dom Ash­well, Rech­mial Miller; 200m: Toby Har­ries, Nick Stew­art, Jona Efoloko; 400m: Owen Richard­son; 800m: Markhim Lons­dale, Ben Green­wood, Canaan Solo­man; 1500m: James Gorm­ley, Jake Hey­ward, Archie Davis; 5000m: Tom Mor­timer; 3000m steeple­chase: Will Bat­ter­shill; 110m Hur­dles: Cameron Fillery, Robert Sakala, Ja­son Ni­chol­son; 400m hur­dles: Alex Knibbs; 4x100m: Dom Ash­well, Oliver Bromby, Eden Davies, Jona Efoloko, Kris­tian Jones, Rech­mial Miller; High jump: Tom Gale, Joel Khan, Thomas Hewes; Pole vault: Joel Leon-Ben­itez; Dis­cus: Ge­orge Evans; Javelin: James Whiteaker; Ham­mer: Jake Nor­ris

Women: 100m: Olivia Okoli; 200m: Alisha Rees, Maya Bruney; 400m: Han­nah Wil­liams, Lau­ren Rus­sell; 800m: Khahisa Mh­langa, Ellie Baker; 1500m: Jemma Reekie, Har­riet Knowles-Jones; 3000m: Jemma Reekie; 3000m steeple­chase:

Emily Moyes; 100m hur­dles: Alicia Bar­rett, So­phie Yorke; 400m hur­dles: Orla Broth­ers; 4x100m: Han­nah

Brier, Maya Bruney, Ebony Carr, Jazz Craw­ford, Olivia Okoli; 4x400m: Ella Bar­rett, Orla Broth­ers, Jill Cherry,

Mair Ed­wards, Cather­ine Reid, Lau­ren Rus­sell, Han­nah Wil­liams; Pole vault: Molly Caud­ery; Triple Jump: Naomi Og­beta, Emily Gar­gan; Shot: Di­vine Oladipo; Dis­cus: Di­vine Oladipo; Com­bined events: Holly McArthur, Ni­amh Emer­son

Alicia Bar­rett: sprint hur­dles con­tender

Newspapers in English

Newspapers from UK

© PressReader. All rights reserved.