DI­ARY

Boxing News - - DIARY -

OC­TO­BER THURS­DAY 11 Palais des Sports, Or­léans, France

Chris­tian Mbilli v Luis Fer­nando Pina; Maiva Ha­madouche v He­len Joseph. (Pro­moter: As­loum Event).

FRI­DAY 12 Ponds Forge Arena, Sh­effield (Freesports)

Tommy Frank v Adam Ya­haya; Loua Nassa v Na­sibu Ra­mad­han; Dan West v Ha­roon Karim; Ha­keem Nassa v s/o; Keanan Wain­wright v Kris Pilk­ing­ton; Su­fyaan Ahmed v Kieran Hol­man; Mo­hammed Alqo­taibi v Zaki Shirzad; Irvin Magno v Lee Hal­lett; Michael Gomez Jnr v s/o; Kane Salvin v s/o. (Pro­moter: Den­nis Hob­son Pro­mo­tions).

Dou­ble­tree by Hilton Ho­tel, Sh­effield

Waleed Din v An­war Al­fadli; Shakiel Thomp­son v Gei­bo­ord Omier; Leo D'er­langer v s/o. (Pro­moter: Poxon Sports).

SATUR­DAY 13 Metro Ra­dio Arena, New­cas­tle (Sky Sports)

Lewis Rit­son v Francesco Pat­era (va­cant Eu­ro­pean light­weight ti­tle); Glenn Foot v Rob­bie Davies Jnr (for Foot's Com­mon­wealth & the va­cant British su­perlightweight ti­tles); Si­mon Vallily v Craig Glover; Joshua Bu­atsi v Tony Aver­lant ; Dave Allen v Samir Nebo; Lawrence Osueke v Charles Adamu; Joe Laws v Chris Ad­away; John Docherty v Ale­jan­dro Mostazo; Dar­ren Reay v Michael Mooney; Chad El­lis v s/o; Thomas Patrick Ward v s/o; An­thony Fowler v s/o; Terry Wilkin­son v Chris Tru­man. (Pro­moter: Matchroom Box­ing).

York Hall, Bethnal Green (Chan­nel 5)

Lee Mcgre­gor v Thomas Es­somba (va­cant Com­mon­wealth ban­tamweight ti­tle); Chantelle Cameron v Dahi­ana San­tana; Martin Bakole Ilunga v Michael Hunter; Chris Bil­lam Smith v Robin Dupre; Grant Den­nis v s/o; Louis Adolphe v Wil­liam War­bur­ton; Lenny Fuller v Kevin Mccauley; Martin Hill­man v Russ Mid­g­ley; Jack Hil­lier v s/o; Ryan May­cock v Sotiris Pa­pa­geor­giou; Aaron Collins v Dy­lan Draper. (Pro­moter: Cy­clone Pro­mo­tions).

Tot­ten­ham Green Pools & Fit­ness, Tot­ten­ham

Ju­manne Camero (holder) v Jef­frey Ofori (South­ern Area light­weight ti­tle); Cur­tis Felix Jnr v Justin Men­zie; Dean Richard­son v Sam Omidi; Dal­ton Miller v Dwain Grant; Bradley Spencer v Lewis van Poetsch; David Abra­ham v Phil Wil­liams; Frankie Hol­ley Phillips v Luke Fash; Haisam Ali v MJ Hall; Rob­bie Chap­man v Cal­lum Ide. (Pro­moter: Good­win Pro­mo­tions).

La­goon Leisure Cen­tre, Pais­ley

Craig Mac­in­tyre v Marek Laskowski (va­cant Scot­tish Area su­per-light­weight ti­tle); An­drew Mackay v Thomas Dick­son; Monty Ogilvie v s/o; Calvin Mc­cord v Jamie Quinn; Ai­dan Mcg­lynn v s/o; As­ton Brown v s/o; Martin Tay­lor v s/o; Trig­ger Wood v s/o; Neil Mc­cub­bin v s/o; Stephen Boyle v s/o; Adele Craw v s/o. (Pro­moter: Sam Kynoch).

Ekaterinburg Expo, Ekaterinburg, Rus­sia

Zolani Tete (holder) v Mikhail Aloyan (WBO ban­tamweight ti­tle); An­drew Tabiti v Rus­lan Fayer; Vladimir Shishkin v Nad­jib Mo­hammedi; Yury Kashin­sky v Juan Eze­quiel Ba­su­aldo; Howard Cospo­lite v Magomed Kur­banov; An­drey Fe­dosov v Joey Dawe­jko; Niko­lai Po­tapov v Martin Diaz; Ro­man An­dreev v Mar­cos Mo­jica; Za­far Parpiev v Jake Bornea; Evgeny Tishchenko v Ar­tush Sark­isyan; Stanislav Kal­it­skiy v Je­stoni Au­tida. (Pro­moter: RCC Box­ing Pro­mo­tions).

CHI Health Cen­ter, Omaha, Ne­braska, USA (Box­na­tion)

Ter­ence Craw­ford (holder) v Jose Be­navidez Jnr (WBO wel­ter­weight ti­tle); Shakur Steven­son v Viorel Simion; Car­los Adames v Joshua Con­ley. (Pro­moter: Top Rank).

Hard Rock Ho­tel and Casino, The Joint, Las Ve­gas, Nevada, USA

An­gel Acosta (holder) v Abra­ham Ro­driguez (WBO light-fly­weight world ti­tle); Bakhram Mur­taza­liev v Nor­berto Gon­za­lez; Rashidi El­lis v s/o; Mei­irim Nur­sul­tanov v Ja­mar Free­man; En­riko Go­gokhia v Dario Fer­man. (Pro­moter: Golden Boy & Main Events).

SATUR­DAY 20 Dol­man Ex­hi­bi­tion Hall, Bris­tol City FC, Bris­tol

Ryan Wheeler v Jamie Speight; Tim Cut­ler v Lee Con­nelly; Pawel Au­gust v s/o; Aaron Sut­ton v Jor­dan Gran­num; Liam Hunt v Dwain Grant; Sam Smythe v Vic­tor Edagha; Fa­heem Khan v Michael Wil­liams; Tyler Davies v Ibrar Riyaz; Saitemin El­tuyev v Danny Lit­tle. (Pro­moter: Jamie Sani­gar).

Brent­wood Cen­tre, Brent­wood (BT Sport)

Gary Cor­co­ran v Johnny Gar­ton (va­cant British wel­ter­weight ti­tle); An­thony Yarde v Wal­ter Gabriel Se­queira; Boy Jones v Les­ther Can­til­lano; Umar Sadiq v Zak Chelli. (Pro­moter: Frank War­ren).

Guild­hall, Southamp­ton

Ricky Lit­tle v s/o; Richard O'con­nor v s/o; Ge­la­sius Taaru v s/o; Har­lem Eubank v s/o; Lee Cut­ler v s/o; JJ Evans v s/o. (Pro­moter: Steve Ben­dall).

Har­vey Had­den Sports Vil­lage, Not­ting­ham

Ekow Es­suman v Andy Keates (va­cant English wel­ter­weight ti­tle); Nathan Kirk v Andy Har­ris; Omari Grant v Joe Bee­den; Chad Sug­den v s/o; Jack Hutsby v Dar­ren Snow; Jor­dan Ring­ham v Lewis van Poetsch; Paul Thomp­son v Myles Vale; Car­wyn Her­bert v s/o; Ryan Amos v Dale Ar­row­smith; Kyle Hughes v s/o; Luke Haigh v s/o; Del­mar Thomas v s/o. (Pro­moter: Scott Calow and Joe El­fidh).

Kings Hall, Stoke-on-trent

Jake Haigh v Josh Miller; Nathan Heaney v Chris­tian Hoskin Gomez; Con­nah Walker v s/o; Con­nor Parker v s/o; Cole John­son v s/o. (Pro­moter: Er­rol John­son).

CFE Arena, Or­lando, Florida, USA

Em­manuel Ro­driguez (holder) v Ja­son Moloney (IBF ban­tamweight world ti­tle); Yunier Dorticos v Ma­teusz Master­nak; Stephon Young v Wil­ner Soto; Keith Tapia v Frank Sanchez Faure; Amos Cowart v An­dres Figueroa; Nestor Bravo v s/o. (Pro­moter: Wil­fried Sauer­land).

TD Gar­den, Bos­ton (Sky Sports)

Billy Joe Saun­ders (holder) v Demetrius An­drade (WBO world mid­dleweight ti­tle); Tevin Farmer (holder) v James Ten­nyson (IBF world su­per-feath­er­weight ti­tle); Kid Gala­had v Toka Kahn Clary; Katie Tay­lor (holder) v Cindy Ser­rano (IBF and WBA world light­weight ti­tles); Tommy Coyle v Ryan Kiel­czweski; Mark Deluca v Wal­ter Wright; Scott Quigg v Mario Bri­ones; Niall Kennedy v Bren­dan Bar­rett; Dani­yar Yeleussi­nov v s/o; Sean Mc­comb v s/o. (Pro­moter: Matchroom Box­ing and Mur­phys Box­ing).

Park The­ater, Las Ve­gas, Nevada, USA (Box­na­tion)

Ryota Murata (holder) v Rob Brant (WBA sec­ondary mid­dleweight ti­tle); Maxim Dada­shev v An­to­nio De­marco; Michael Con­lan v Ni­cola Cipol­letta. (Pro­moter: Top Rank).

SUN­DAY 21 Em­per­ors Palace, Kemp­ton Park, Gaut­eng, South Africa

Jab­u­lani Makhense v Gift Bholo; Lucky Monye­bane v Paul Mangx­i­lana; Boyd Allen v Ly­bon Nt­shani; Keaton Gomes v Siph­e­sihle Bottman; Michael Markram v Mandla Mpofu; Tris­tan Truter v Si­bonelo Ndz­i­mande; Ri­cardo Mala­jika v Nku­l­uleko Mnisi. (Pro­moter: Golden Gloves).

FRI­DAY 26 Salle du Mont d'or, Cham­pagne au Mont d'or, Rhône, France

Frank Haroche v Francesco Lezzi; Ilunga Makabu v Paata Ad­u­ashvili; Nico­las La­dias v Ok­ta­vian Gratii; Fay­cal Rezkallah v s/o. (Pro­moter: Saadi Mechiche).

Gym­nase Las­salle, Ve­soul, Haute­saône, France

Georges Ory v Josh Wales (va­cant Eu­ro­pean ban­tamweight ti­tle); David Rad­eff v Zura Mek­ereshvili; Zakaria At­tou v Kevin Ber­to­gal; Bilel La­treche v Yoann Bloyer; Mikel Ho­daj v s/o; Mo­hamed Kani v s/o. (Pro­moter: Ger­ard Teysseron).

Mid­dle­ton Arena, Mid­dle­ton

Eval­das Kor­sakas (holder) v Serge Am­bomo (Cen­tral Area su­per-wel­ter­weight ti­tle); Mar­cus Mor­ri­son v Casey Blair; Ryan Robin­son v Lewis van Poetsch; Shabaz Ma­soud v s/o; Khaleel Ma­jid v James Gor­man. (Pro­moter: Pat Bar­rett).

York Hall, Bethnal Green (Box­na­tion)

Sunny Ed­wards vs Ryan Far­rag; Michael Mck­in­son v Sammy Mc­ness; Nes­lan Machado v s/o; Roseanna Cox v s/o; Mitchell Frear­son v s/o; Dan Azeez v s/o; Sul­tan Zau­rbek v s/o; Nur­tas Azh­benov v s/o; Josh Ade­wale v s/o; Ja­mal Akay v s/o; Dono­van Mort­lock v s/o. (Pro­moter: Lee Ea­ton).

KC Sta­dium, Kingston Suite, Hull

Matthew Wig­glesworth (holder) v Jack Sel­lars (Cen­tral Area mid­dleweight ti­tle); Louis Clar­idge v s/o; Luke Fisher v s/o; Ryan Gib­bons v Steven Maguire. (Pro­moter: Carl Greaves).

SATUR­DAY 27 Arena Armeec, Sofia, Bul­garia (Chan­nel 5)

Kubrat Pulev v Hughie Fury. (Pro­moter: Epic Sports and En­ter­tain­ment and Hen­nessy Sports)

Newspapers in English

Newspapers from UK

© PressReader. All rights reserved.