County Fair Re­sults

Catron Courier - - News -

Needle­work & Fiber Arts

Grand Cham­pion: Wanda Baird, Re­serve, quilt Grand Cham­pion: Elena Gellert Luna, cro­cheted purses Grand Cham­pion: Cindy How­ell Luna, cro­cheted baby booties Re­serve Cham­pion: Jeanette Jack­son, Luna, quilt Re­serve Cham­pion: Al­le­gra Van­derMaat, Datil, jumper & blouse

Food Prepa­ra­tion

Grand Cham­pion: Cindy How­ell, Luna, Lemon Bread Re­serve Cham­pion: Lynn Belche, cook­ies & cream truf­fles Re­serve Cham­pion: Cindy How­ell, Luna, cho­co­late pecan candy

Food Preser­va­tion

Grand Cham­pion: Lynn Belche Re­serve, canned beets Re­serve Cham­pion: Joyce Laney, Luna, canned pineap­ple

Arts Paint­ing

Best of Show: Kait­lyn Ni­colds, Luna, “Abby” Judge’s Choice: Grover Arm­strong, Que­mado, “First Snow” Peo­ple’s Choice: Su­san Ley, Luna, “Lit­tle Colorado Cross­ing” Ju­nior Best of Show: Trey Souther­land, Re­serve Ju­nior Judge’s Choice: Ai­den Hardy, Re­serve

Pho­tog­ra­phy

Best of Show: Norm Elmer, Re­serve, “East Fork Black River” Judge’s Choice: Cathy Sohrenssen, Re­serve, “Oak­land Swinger” Ju­nior Best of Show: El­iz­a­beth Baldridge, Re­serve), “Ana in Wa­ter” Ju­nior Judge’s Choice: Aspen Hen­dricks, Que­mado, 4-Horse Frame

Crafts

Grand Cham­pion: Holly Fawcett, Glenwood, crossstitch “The Guardian” Re­serve Cham­pion: Charles Har­vall, Cruzville, carved wood stick

Flori­cul­ture

Grand Cham­pion: Ann Menges, Re­serve, per­fect rose Re­serve Cham­pion: Cindy How­ell, Luna, wild­flow­ers

Hor­ti­cul­ture

Grand Cham­pion: Scott John­ston, Cruzville Re­serve Cham­pion: Colton Par­nell, Re­serve

4-H

Grand Cham­pion: Alex Hem­mer (Glenwood), poster: “11 Steps to the Per­fect Shot” Re­serve Cham­pion: Cienega Richards, Apache Creek), su­gar cook­ies

Live­stock Steer

Grand Cham­pion Lau­ren Jensen Re­serve Cham­pion Steer Ken­neth At­wood

Goat

Grand Cham­pion Nathan Jensen Re­serve Cham­pion Lau­ren Jensen

Swine

Grand Cham­pion Blaze Bar­nett Re­serve Cham­pion Rain Carver

Lamb

Grand Cham­pion Lau­ren Jensen Re­serve Cham­pion Bri­anna McCormick

Poul­try

Grand Cham­pion Isiac John­ston Re­serve Cham­pion Ethan Wick­etts

Rab­bits

Grand Cham­pion Raistlin Show­ers Re­serve Cham­pion Jessica Lamb

Ranch Rodeo

Top Cow­boy: Car­son Lee Top Horse: Will Watts Top Cow­girl: Missy Romero

Win­ning Ranch:

TT Bar Ranch: Dal­lon Hulsey, Car­son Lee, Cody LeSueur, Ralph LeSueur

Sec­ond Place

Bunny Ranch: Dal­lon Hulsey, Jerry Jump, Ju­nior Judd, Car­son Lee

Third Place

H-Y Ranch: Jake Kuen­stler, Kenyon Bearup, JC Nel­son, Keith Wilk­er­son

Fourth Place

J and J Ranch: Jerry Jump, Clay­ton Jump, Jake Jump, Ju­nior Judd

Con­grat­u­la­tions to all who showed and to the award win­ners.

If you have pho­tos from the county fair that you would like to share, email them to my.ca­tron.courier@gmail.com and we’ll run them over the Novem­ber and De­cem­ber edi­tions.

Newspapers in English

Newspapers from USA

© PressReader. All rights reserved.