Prince-Mont Swim League Week 2 roundup

Maryland Independent - - Sports - PAUL WAT­SON

Di­vi­sion B

Triple win­ners were Clay­ton Jame­son (11- to 12-year-old boys 50-me­ter but­ter­fly 34.88 sec­onds, 11-12 boys 50 back­stroke 34.43, 12-U boys 100 in­di­vid­ual med­ley 1 minute 15.56 sec­onds), Mal­lory Thomp­son (11-12 girls 50 fly 42.85, 11-12 girls 50 freestyle 34.09, 12-and-Un­der girls 100 IM 1:29,81), Justin Truitt (13-14 boys 50 fly 31.85, 13-14 boys 50 back 33.16, 13-14 boys 100 IM 1:12.55), Lawrence Sapp (15-18 boys 50 fly 27.68, 15-18 boys 50 breast­stroke 36.64, 15-18 boys 100 IM 1:05.91) and Nathalie LaFon­tant (15-18 girls 50 free 1:04.25, 15-18 girls 50 breast 38.72, 1518 girls 100 IM 1:16.89).

Dou­ble win­ners were Pierece Mus­sante (9-10 boys 50 free 38.73, 9-10 boys 25 breast 26.15), Rylin Mus­sante (9-10 girls 50 free 43.91, 9-10 girls 25 breast 25.37), Mitch Park (13-14 boys 50 free 29.84, 50 breast 39.91), Cora Jame­son (13-14 girls 50 free 33.39, 13-14 girls 50 back 35.53) and Liam Perella (15-18 boys 50 free 1:03.29, 15-18 boys 50 back 35.58).

Devin Jame­son, Osly Me­len­dez, Perella and Adam Park won the 18-U boys 200 med­ley re­lay (2:11.65), while Syd­ney Marohn-John­son, LaFon­tant, Julia Riven­burg and Tea­gan Rohrbaugh won the 18-U girls 200 med­ley re­lay (2:22.65). Pierce Mus­sante, Clay­ton Jame­son, Truitt and Sapp won the 9-18 boys 200 free re­lay (2:05.57), while Rylin Mus­sante, Thomp­son, Cora Jame­son and Jenna Pa­pagno won the 9-18 girls 200 free re­lay (2:29.03). Kiera Salazar, Ja­cob War­nack, Joyce Kang, Zachary Saun­ders won the 8-U mixed 100 free re­lay (1:34.16).

Di­vi­sion E

In­dian Head (1-1) had one triple win­ner, won two re­lays and had nu­mer­ous sin­gle win­ners in Satur­day’s loss.

Luke Mach­nicki won three events, tak­ing the 11-12 boys 50 fly (42.44), 11-12 boys 50 breast (48.03) and 12-U boys 100 IM (1:30.53).

In­dian Head won both 18-U 200 med­ley re­lay events. The boys quar­tet of Shaun But­ler, RG Bolton, Brett Cul­hane and Bryan Mentzer) claimed the win in 2:08.85, while Calla Ziebell, Abigail Vanasse, Re­becca Proc­tor and Re­nae Ro­hde won the girls in 2:35.70. In­di­vid­u­ally, Bolton won the 15-18 boys 50 breast (38.93), Cul­hane took the 15-18 boys 50 fly (29.59) and Vanasse won the 11-12 girls 50 breast (47.76).

Other sin­gle win­ners for In­dian Head were Kelsey Garrity (9-10 girls 50 free 45.46), Antonio Clark (1112 boys 50 free 38.84), Michael Ah­ern (13-14 boys 50 breast 48.50), Trevon Is­real (11-12 boys 50 back) 49.33), Kyla Smith (11-12 girls 50 back 42.06), Adam Diehl (13-14 boys 50 back 38.58) and Madi­son Rueda (8-U 25 back 35.28).

Di­vi­sion F

The Bar­racu­das (0-2) had five dou­ble win­ners, won one re­lay and had nu­mer­ous sin­gle win­ners in Satur­day’s loss.

Dou­ble win­ners were Jonathan Parham (10-U boys 25 fly 19.48, 9-10 boys 50 free 41.88), Amiya Bell (13-14 girls 50 fly 40.23, 13-14 girls 50 free 36.12), Nina Sim­monds (9-10 girls 50 free 44.18, 9-10 girls 25 breast 25.85), Christo­pher Brown (1112 boys 50 free 38.58, 11-12 50 back 49.37) and Alyssa Rios (13-14 girls 50 breast 43.59, 13-14 girls 100 IM 1:29.31).

Jonathan Parham, Brown, Michael Parham and Michael Wil­liams Jr. won the 9-18 boys 200 free re­lay in 2:29.01.

Natesa Sim­monds and Tay­ton Ho­ef­ferle each won close races. Sim­monds de­feated Prince Ge­orge’s Coun­cil’s Alyssa Bur­gos by two one-hun­dredths of a sec­ond to win the 11-12 girls 50 breast (1:01.97).

Ho­ef­ferle edged Prince Ge­orge’s Coun­cil’s Tyler Lilja by one one-hun­dredth of a sec­ond to take the 15-18 boys 50 breast (41.13).

Newspapers in English

Newspapers from USA

© PressReader. All rights reserved.