Prince-Mont Swim League Week 3 roundup

Maryland Independent - - Sports - PAUL WAT­SON

Divi­sion D

— in­clud­ing a re­lay — in Satur­day’s loss.

Is­abella Smith was the lone triple win­ner for the Waves (0-3 over­all). Smith claimed wins in the girls 13- to 14-year-old 50-me­ter but­ter­fly (37.48 sec­onds), 13-14 girls 50 freestyle (35.76) and 13-14 girls 100 in­di­vid­ual med­ley (1 minute 33.53 sec­onds).

Adri­ana Imes was a dou­ble win­ner, tak­ing the 1314 girls 50 breast­stroke (44.41) and 13-14 girls 50 back­stroke (45.31). Imes was also part of a win­ning re­lay, join­ing Ker­ri­gan McMillen, Tyra Agnew and Carla Ar­quero to claim the 18-and-Un­der girls 200 med­ley re­lay in 2:22.88.

McMillen was among the sin­gle win­ners for West­lake, tak­ing the 1518 girls 100 IM (1:20.34). Other sin­gle win­ners were Sarah Dang (9-10 girls 50 free 45.89), Alexan­der Booth (15-18 boys 100 free 1:07.16), Daniel Madi­gan (11-12 boys 50 breast 51.84), Au­dre Dab­ney (1112 boys 50 back 56.17) and Noah Bur­riss (13-14 boys 50 back 39.25).

Divi­sion E

dou­ble win­ners and picked up two re­lay vic­to­ries dur­ing Satur­day’s loss.

Abi­gail Vanasse tripled by win­ning the 11-12 girls 50 fly (40.93), 11-12 girls 50 breast (49.89) and 12-U 100 IM (1:34.50). Re­becca Proc­tor also won three events, the 15-18 girls 100 free (1:11.01), 15-18 girls 50 back (38.75) and 15-18 girls 100 IM (1:23.96).

Calla Ziebell de­feated Ac­co­keek’s Emma Hol­ly­field by two one-hun­dredths of a sec­ond (36.87) to win the 15-18 girls 50 fly and picked up an­other win in the 15-18 girls 50 breast (46.50).

Adam Diehl was also a dou­ble win­ner, tak­ing the 13-14 boys 50 back (39.16) and 13-14 boys 100 IM (1:27.12).

Brett Cul­hane won two events, the 15-18 boys 50 fly (29.43) and 15-18 boys 50 breast (46.50).

Proc­tor, Vanasse, Ziebell and Kate­lyn Comer set a new Ac­co­keek pool record in the 18-U girls 200 med­ley re­lay (2:37.71). In­dian Head’s B team of Kyla Smith, Cal­lie Cul­hane, Sydni Robert­son, Re­nae Ro­hde did as well, plac­ing sec­ond in 2:43.66.

Smith (11-12 girls 50 back 43.82) and Cul­hane (13-14 girls 50 breast 47.72) were in­di­vid­ual sin­gle win­ners as was Emelia Fitz­Patrick (11-12 girls 50 free 37.37).

Shaun But­ler, Gar­rett Batch­e­lor, Brett Cul­hane and Bryan Mentzer won the 18-U boys 200 med­ley re­lay (2:08.08) and Caleb Batch­e­lor claimed the 11-12 boys 50 breast (53.93).

Divi­sion F

Ban­nis­ter (0-3) had a triple win­ner, a dou­ble win­ner, a re­lay win and nu­mer­ous sin­gle win­ners dur­ing Satur­day’s loss.

Jared Smith tripled for Ban­nis­ter, win­ning the 13-14 boys 50 fly (38.11), 13-14 boys 50 free (30.87) and 13-14 boys 100 IM (1:25.32). Smith edged team­mate Michael Parham by six one-hun­dredths of a sec­ond to take the 100 IM event.

Jonathan Parham was a dou­ble win­ner in the 10-U boys 25 fly (20.08) and 9-10 boys 25 back (25.11).

The 18-U girls 200 med­ley re­lay of Nina Sim­monds, Alyssa Rios, Amiya Bell and Grace Adams won in 2:57.99.

Sim­monds was a sin­gle win­ner in 9-10 girls 25 breast (26.21) and Rios won the 13-14 girls 50 back (42.50).

Other sin­gle win­ners for Ban­nis­ter were Ahna Levy (8-U girls 25 breast 34.75), Christo­pher Brown (11-12 boys 50 breast 56.41), Nicholas Brown (13-14 boys 50 breast 40.65), Joshua McRae (11-12 boys 50 back 1:00.81) and Christo­pher Alexan­der (13-14 boys 50 back 42.92).

Newspapers in English

Newspapers from USA

© PressReader. All rights reserved.