Jenk­in­town boys cross coun­try team races to Class A state ti­tle.

Times Chronicle & Public Spirit - - FRONT PAGE - Staff re­ports

The Jenk­in­town boys raced to the Class A state ti­tle, led by Jack Miller’s first-place fin­ish in 16:33. The Drakes surged from a fifth­place fin­ish a year ago to the top spot in the state.

Jenk­in­town fin­ished sixth over­all, in­clud­ing all classes, quite an im­prob­a­ble feat for a Class A school.

Pat Wag­ner (9th, 17:14), Carter Geer (10th, 17:16), Luke Miller (14th, 17:25) and Ai­den Michell (15th, 17:29) also came through for the cham­pion Drakes.

The La Salle boys cross coun­try team fin­ished sec­ond at the PIAA-3A Cham­pi­onships on Satur­day out in Her­shey.

The Ex­plor­ers were led by Vin­cent Twomey, who fin­ished 13th with a time of 16 min­utes, 55 sec­onds. La Salle’s pack also in­cluded Ethan Ma­her (16th, 16:57), Brad­den Koors (20th, 17:02), Paul Ghan­tous (23rd, 17:08) and Matthew Zil­li­gen (40th, 17:26).

The Ex­plor­ers fin­ished with 112 points, sec­ond only to cham­pion North Al­legheny (90).

Also from the area, North Penn’s Samir Razi (17:07) and Noah Demis (17:35) fin­ished 37th and 91st; Chel­tenham’s Ja­son Cor­neli­son (17:09) raced to 41st; Methac­ton’s Matt Vargh­ese (17:25) was 67th; Pen­nridge’s Ethan Sav­ille (17:39) was 100th; the Hat­boroHor­sham duo of Devon Comber (17:40) and Ste­fano Is­abella (17:47) was 101st and 115th; and Cen­tral Bucks West’s An­drew Gille­spie (18:02) crossed 154th.

The Cen­tral Bucks West girls fin­ished 10th as a team in Class 3A, paced by Ju­lia Flood (15th, 19:50).

Over in Class 2A, Jack Bro­sius (112th, 18:31) led Pope John Paul II to 15th as a team, with Lans­dale Catholic, paced by Kevin McCul­lag-Beatty (68th, 18:07), fin­ish­ing 18th.

In the Class 2A girls, Gwynedd Mercy Academy’s Kelly Murray raced to 13th in 20:19. Pope John Paul II, led by Kayla Croiger (101st, 22:01), fin­ished 14th as a team.

PIAA Boys Cross Coun­try AAA Re­sults

Team stand­ings:

1. North Al­legheny 90 points; 2. La Salle 112; 3. Down­ing­town West 121; 4. Seneca Val­ley 122; 5. Mount Le­banon 134; 6. Unionville 158; 7. CR South 227; 8. State Col­lege 253; 9. Haver­ford Town­ship 256; 10. War­wick 273.

In­di­vid­u­als

1. Pa­trick An­der­son (Mount Le­banon) 16:03; 2. Zachary Kinne (NA) 16;07; 3. Daniel McGoey (North Al­legheny) 16:09; 4. Bray­den Har­ris (Mif­flin) 16:22; 5. Chris­tian Fitch (Fox Chapel 16:29); 6. Tyler Wirth (Wal­len­pau­pack) 16:34; 7. Evan Dorenkamp (Man­heim) 16:36; 8. Chayce Mack­nair (Mif­flin) 16:36; 9. Pay­ton Se­wall (D’West) 16:37; 10. Sam Owori (Seneca Val­ley) 16:39. 22. Vin­cent Twomey (La Salle) 16:55; 32. Brad­den Koors (La Salle) 17:02; 37. Samir Razi (North Penn) 17:07; Paul Ghan­tous (La Salle) 17:08; 41. Ja­son Cor­nel­sion (Chel­tenham) 17:09; 67. Matt Vargh­ese (Methac­ton) 17:25; 73. Matthew Zil­li­gen (La Salle) 17:26; 83. Dan Gervino (La Salle) 17:30; 91. Noah Demis (North Penn) 17:35; 100. Ethan Sav­ille (Pen­nridge) 17:39; 101. Devon Comber (Hat­boro-Hor­sham) 17:40; 115. Ste­fano Is­abella (Hat­boro-Hor­sham) 17:47; 154. An­drew Gille­spie (CB West) 18:02; 191. Jack Sieber­lich (La Salle) 18:28.

AA Re­sults

1. Greens­burg Salem 63; 2. In­di­ana 100; 3. Grove City 119; 4. Lewis­burg 136; 5. Holy Redeemer 197; 15. PJP II 324; 18. LC 435.

In­di­vid­u­als

1. Jonah Pow­ell (Grove City) 16:29; 2. Gar­rett Baublitz (Ju­ni­ata) 16:36; 3. Nate Price (Gen­eral McLane) 16:42; 4. Mitchell Rome (Dal­las) 16:45; 5. Cameron Binda (Greens­burg Salem) 16:52; 68. Kevin McCul­lag-Beatty (LC) 18:07; 112. Jack Bro­sius (PJP) 18:31; 145. Kaden Buch­ler (PJP) 18:50; 158. John Schiele (PJP) 19:00; 192. Anthony Gar­gani (LC) 19:37; 193. Shane Coll (Up­per More­land) 19:38; 201. Brinker Meers (LC) 19:48; 209. Jack Crotty (LC) 20:04; 210. Stephen O’Don­nell (Wood) 20:06; 219. Luke Mc­Carthy (PJP II) 20:48;

A Re­sults

1. Jenk­in­town 49; 2. Winch­ester Thurston 100; 3. Wyalus­ing 148; 4. Penns Val­ley Area 159; 5. Mon­trose 159.

In­di­vid­u­als

1. Jack Miller (Jenk­in­town) 16:33; 2. An­drew Healey (Holy Cross) 16:50; 3. Adam Hessler (Free­dom) 16:57; 4. Liam Mead (Mon­trose) 17:00; 5. Scott Rout­ledge (Winch­ester Thurston) 17:01; 14. Pat Wag­ner (Jenk­in­town) 17:14; 16. Carter Geer (Jenk­in­town) 17:16; 22. Luke Miller (Jenk­in­town) 17:25; 70. Travis Geer (Jenk­in­town) 18:32; 96. Matthew Birch (Dock) 18:50; 118. Matt Vi­somirski (Jenk­in­town) 19:08.

Girls

Class AAA Re­sults

1. North Al­legheny 65; 2. WC Hen­der­son 106; 3. State Col­lege 132; 4. Dal­las­town 132; 5. Fox Chapel 163; 6. Unionville 166; 7. Oak­land Catholic 169; 8. WC East 223; 9. Avon Grove 239; 10. CB West 242.

In­di­vid­u­als

1. Jenna Mul­h­ern (WC Hen­der­son) 18:42; 2. Kileigh Kane (State Col­lege) 18:55; 3. Allyson Clarke (WC East) 19:05; 4. Han­nah Lind­gren (North Al­legheny) 19:15; 5. Sarena Seeger (Fox Chapel) 19:19; 6. Gwyneth Young (Cedar Crest) 19:20; 7. Mia Cochran (Moon) 19:22; 8. Han­nah Schu­pan­sky (Oak­land Catholic) 19:29; 9. Grace Sis­son (Fox Chapel) 19:31; 10. Emily Schuler (Dal­las­town) 19:31; 15. Ju­lia Flood (CB West) 19:50; 30. Megan Ci­a­sullo (Mount St. Joseph) 20:15; 36. Elaina O’Toole (Up­per Dublin) 20:25; 54. Janelle Wil­liams (Chel­tenham) 20:38; 65. Makala Hansen (Ten­nent) 20:44; 82. Maeve Gim­bert (North Penn) 20:57; 87. Leah Du­bin (Wis­sahickon) 20:59; 88. Grace Kolbe (CB West) 21:00; 99. Lael Flores (Soud­er­ton) 21:05; 105. Emmi Si­mon (CB West) 21:10; 130. Katie Jenk­in­son (CB West) 21:31; 152. Darby Roth (CB West) 21:51; 172. Shan­nen Roy (CB West) 22:05; 203. Piper Wil­son (CB West) 23:01.

Class AA Re­sults

1. Cen­tral Cambria 92; 2. Danville 105; 3. North­west­ern Le­high 116; 4. South Fayette 149; 5. War­rior Run 153; 14. PJP II 306; 17. Wood 446.

In­di­vid­u­als

1. Mar­lee Star­liper (North­ern) 17:53; 2. Taryn Park (Green­cas­tle-Antrim) 18:49; 3. Gianna Lab­bi­ento (Sharon) 19:05; 4. Mad­di­son Hayes (Fairview) 19:21; 5. Olivia Haas (Blue Moun­tain) 19:23; 13. Kelly Murray (GMA) 20:19; 52. Casey Ems (Wood) 21:22; 65. Alina LaFor­est (Saint Basil) 21:33; 98. Jill Kelly (Up­per More­land) 21:59; 101. Kayla Croiger (PJP II) 22:01; 112; Gianna Cagli­ola (PJP II) 22:07; 123. Kathryn Tood (PJP II) 22:16; 146. Natalie Florig (PJP II) 22:37; 150. Shan­non Kelly (Wood) 22:43; 157. Sarah Sbruzzo (PJP II) 22:51; 163. Tay­lor Con­nelly (LC) 23:01; 167. Ju­lia Costello (PJP II) 23:10; 177. Clau­dia Dolan (PJP II) 23:25; 182. Sara Mur­phy (LC) 23:46; 194. Anne Fleming (Wood) 24:28; 202. Sa­van­nah Mueller (Wood) 25:24; 212; Mar­garet Sch­luth (Wood) 27:32; 214. Alexia Hau­pert (Wood) 30:48.

KEV HUNTER/DIG­I­TAL FIRST ME­DIA

The Jenk­in­town boys cap­tured a PIAA Class A ti­tle on Satur­day.

Newspapers in English

Newspapers from USA

© PressReader. All rights reserved.