Muffin

Me majonezë

200 Receta - - Antipasta -

Përbërësit për 6-8 muffin

(varetngamadhësiaeformave):

140g miell

2 vezë

100g majonezë

100g djathë kaçkavall të grirë

100g djathë i bardhë

100ml qumësht

8g sodë për torta të kripura

Erëza të ndryshme: rigon, borzilok, nenexhik

Përgatitja:

1. Ndezim furrën me 180° 2. Në një tas do të rrahim vezët me majonezën e më pas do të shtojmë qumështin. 3. Shtojmë miellin, djathërat dhe

erëzat. I përziejmë mirë. 4. Shtojmë sodën, i përziejmë përsëri dhe brumin e hedhim nëpër forma për muffin. I mbushim format me brumë, por jo plot. 5. I pjekim në furrë për 2030 minuta. Bëjmë provën me kruajtëse dhëmbësh, e cila duhet të dalë e thatë. Konsumohen të vakëta ose të ftohta.

Është e vërtetë që jemi mësuar ta përdorim majonezën si salcë, por ajo është e mirë edhe në gatimin e recetave të ndryshme. Provoni këto muffin dhe do të më jepni të drejtë, janë të shijshme dhe majoneza bën që të jenë shumë të buta.

Newspapers in Albanian

Newspapers from Albania

© PressReader. All rights reserved.