Salcë

200 Receta - - Pjata Kryesore -

me spec e patëllxhanë për të shoqëruar mish të pjekur në grilë

Përbërësit për 4-6 persona: 1 patëllxhan ● 2 speca të kuq gjelle vaj ulliri ● 40g stika pishe të pjekura pak në furrë më parë gjelle lëng limoni ● 3 lugë gjelle majdanoz i grirë ● kripë e piper

Përgatitja:

●4 thelpinj hudhër ● 2 lugë

një spec djegës ● 2 lugë 1. Në një tavë me letër furre vëmë patëllxhanin, specat të ndarë në mes për së gjati dhe hudhrat. I spërkasim me pak vaj ulliri dhe i pjekim në furrë me 200° për 15-20 minuta (kontrollojmë që patëllxhani të jetë zbutur). Kur të jenë pjekur, i lëmë të ftohen, heqim tulin e patëllxhanit me një lugë të vogël, ndërsa specave iu heqim lëkurën. Hedhim në blender të gjithë përbërësit dhe i grijmë derisa të kemi një salcë homogjene. Është mirë të konsumohet menjëherë, ruhet në frigorifer për 2-3 ditë në kuti me kapak hermetik.

Newspapers in Albanian

Newspapers from Albania

© PressReader. All rights reserved.