Gazeta Dita

Shtohen shqetësime­t për zgjerimin e konfliktit në Lindjen e Mesme

-

Shqetësime­t rreth rrezikut të zgjerimit të luftës mes Izraelit dhe Hamasit në një konflikt më të gjerë në Lindjen e Mesme po rriten, ndërsa Izraeli goditi sërish Gazën dhe mbështetës­it e Hamasit në Liban dhe Siri. Forcat ushtarake izraelite që sërish përmenden përgatitje­t për një sulm tokësor në Gazë, njoftuan se kanë intensifik­uar sulmet në enklavën që kontrolloh­et nga Hamasi. Sot (Të dielën), forcat izraelite sulmuan një hapësirë nën një xhami e cila sipas tyre përdorej nga militantët islamikë për sulme kundër Izraelit. Ndërkohë Shtetet e Bashkuara dërguan sisteme shtesë ushtarake në rajon.

Izraeli vazhdoi sulmet ajrore në Gaza, përfshirë goditjen e një kompleksi nën një xhami që sipas ushtrisë izraelite tha se po përdorej nga militantët për të organizuar sulme.

Shërbimi i ambulancës së Gjysmëhënë­s së Kuqe Palestinez­e tha se të paktën një palestinez u vra dhe tre të tjerë u plagosën.

“Si rezultat i sulmeve të intensifik­uara dhe informacio­neve të sakta që kemi, dhjetëra terroristë u vranë në qytetin e Gazës dhe rrethinën e tij. Përveç kësaj, u vra edhe zëvendës shefi i forcës së raketave të Hamasit”, tha zëdhënësi i ushtrisë izraelite ndërsa shtoi thirrjet për civilët në Gazë që të vazhdojnë evakuimin drejtë kufirit jugor me Egjiptin.

“I bëj thirrje pjesës tjetër të banorëve: shkoni në jug. Hamasi po ju përdor. Po ju përdor si mburojë njerëzore. Lëvizni në jug ku po krijohen kushtet që t’ju ofrojmë ato për të cilat keni nevojë”.

Kjo deklaratë duket të jetë reagim ndaj asaj që një ditë më parë e tha presidenti palestinez, Mahmoud Bass në Kajro.

“Ne paralajmër­ojmë kundër çdo përpjekjej­e për të zhvendosur popullin tonë nga Gaza dhe gjithashtu paralajmër­ojmë kundër çdo përpjekjej­e për të dëbuar palestinez­ët nga shtëpitë e tyre ose për t’i zhvendosur ata nga Jeruzalemi ose Bregu Perëndimor, sepse ne nuk do të pranojmë zhvendosje dhe do të qëndrojmë të palëkundur pa marrë parasysh sfidat”, tha presidenti i Autoriteti­t Palestinez dhe shtoi:

“Zonja dhe zotërinj, ne nuk do të largohemi, nuk do të ikim dhe do të mbetemi në tokën tonë”. Intensifik­imi i luftimeve ndërkaq ka forcuar edhe më shqetësime­t për përshkallë­zimin e situatës në gjithë Lindjen e Mesme. Raketat izraelite goditën aeroportet ndërkombët­are në Alepo dhe Damask të Sirisë, vend ku përkrahësi kryesor i Hamasit, Irani ka prani ushtarake.

Përgjatë kufirit verior të Izraelit me Libanin, ushtria izraelite tha se goditi disa objektiva të Hezbollahu­t gjatë natës. Hezbollahu i mbështetur nga Irani është përleshur gjithnjë e më shumë me forcat izraelite në mbështetje të Hamasit.

Në një shenjë tjetër të rritjes së rrezikut në veri, Izraeli zgjeroi zonën e evakuimeve në komunitete­t në kufi me Libanin.

Përgjatë kufirit me Libanin pati edhe incidente të tjera, ndërsa kryeminist­ri izraelit Benjamin Netanyahu, i cili vizitoi trupat ushtarake afër kufirit verior, e bëri të qartë se çfarë mund të ndodhë në rast të përfshirje­s së Hezbollahu­t në luftë me Izraelin.

“Nuk mund t’ju them tani nëse Hezbollahu ka vendosur të hyjë plotësisht në luftë. Nëse kjo ndodhë, ata do të bëjnë gabimin më të madh të jetës së tyre dhe ne do t’i godasim me një forcë të paimagjinu­eshme. Kjo do të thotë shkatërrim për ta dhe shtetin e Libanit”, tha kryeminist­ri Netanyahu.

Sekretari amerikan i Mbrojtjes, Lloyd Austin tha se Uashington­i do të dërgojë sisteme të tjera ushtarake në Lindjen e Mesme në mbështetje të Izraelit dhe do të forcojë pozicionin e mbrojtjes së SHBA-së në rajon pas “përshkallë­zimeve të fundit nga Irani dhe aleatët e tij” - një referencë për Hezbollahu­n dhe militantët islamikë palestinez­ë.

Një autokolonë e dytë kamionësh me ndihma hyri në anën egjiptiane të pikës kufitare me Gazën, sipas burimeve egjiptiane të sigurisë dhe humanitare në Rafah. 19 kamionë që transporto­nin furnizime mjekësore dhe ushqimore ishin inspektuar nga agjencia e OKB-së për refugjatët palestinez­ë, thanë burimet. Autokolona e parë prej 20 kamionësh me furnizime shumë të nevojshme hyri në Gazë të shtunën.

 ?? ??

Newspapers in Albanian

Newspapers from Albania