Gazeta Shqiptare

Terror në Itali, tërmeti çan malin, 20 të plagosur

Shkatërroh­en plotësisht qyteza dhe ura, lëkundjet 7.1 ballë Shemben objektet e kultit, në rrezik edhe Koloseu

-

Mes godinave të shembura janë Bazilika San Benedeto dhe Katedralia Santa Maria në Norcia. Ajo çka ka ngelur nga këto objekte kulti janë vetëm fasadat. Ekspertët kanë nisur verifikime­t për të parë nëse Koloseu në Romë ka pësuar dëme. çka ka ngelur nga këto objekte kulti janë vetëm fasadat. Pas panikut që mbërtheu Italinë Qendrore, autoritete­t, për arsye sigurie, kanë urdhëruar mbylljen e metrove në Romë. Mediat raportojnë se forcat e ndërhyrjes së shpejtë dhe zjarrfikës­et ndodhen në terren për të dhënë ndihmën e tyre. Ekspertët kanë nisur verifikime­t për të parë nëse Koloseu në Romë ka pësuar dëme. Ndërkohë, të frikësuar nga ajo që po ndodhte, qytetarët e Romës kanë njoftuar Forcat e Ndërhyrjes së Shpejtë dhe zjarrfikës­et për ndihmë, ndërsa kanë dolën në rrugë të tmerruar. Dëme janë shënuar edhe në Akuila, qytet ky thuajse i shkatërrua­r nga tërmetet e

mëhershme. Po ashtu, raportohet se tërmeti është ndjerë edhe në Vlorë. Ky tërmet ishte më i fortë se ai famëkeqi i 24 gushtit, ku humbën jetën 290 persona si dhe u plagosën qindra të tjerë, ndërsa konsideroh­et më i fuqishmi në këto dekadat e fundit në Itali. Më 26 tetor, Italia Qendrore u godit nga disa tërmete, ku dy ishin më të fuqishme, 5.9 dhe 5.4 ballë, ku për pasojë humbi jetën një person, ndërsa pati shumë dëme materiale.

 ??  ?? Ura e shembur në Lecco
Ura e shembur në Lecco
 ??  ?? Çarja e malit Castelsant­angelo sul Nera
Çarja e malit Castelsant­angelo sul Nera
 ??  ?? Rrënojat e tërmetit
Rrënojat e tërmetit

Newspapers in Albanian

Newspapers from Albania