Gazeta Shqiptare

Varkën e mori rrjedha e Liqenit të Shkodrës, mbyten 2 fëmijë, shpëtojnë 5 kushërinjt­ë e tyre

Pronari Fatmir Tahiri: Varkën e morën pa dijeninë time

-

SHKODËR - Tragjedi në Shkodër. Dy fëmijë të moshës 13 dhe 15 vjeç janë mbytur pasditen e djeshme në ujërat e liqenit të Shkodrës, në vendin e quajtur Grilë. Burime zyrtare nga policia lokale bënë me dije se dy minorenët: E. Tahiri dhe S. Tahiri, nga fshati Gruemirë e Malësisë së Madhe, ishin futur për t'u larë në liqen, por nuk kanë mundur të dalin të gjallë në breg. Mësohet se në varkën e vogël kishin hipur 7 persona të moshës nga 13 deri në 17 vjeç, të gjithë kushërinj me njëri- tjetrin. E ndërsa kishin arritur në thellësi të liqenit ( në pjesën e Malësisë së Madhe), të gjithë janë hedhur në ujë për t'u larë. Por, për fat të

PRONARI I VARKËS

Pas kryerjes së veprimeve hetimore paraprake, hetuesit e çështjes sqaruan se varka që u përmbys në Liqenin e Shkodrës është në pronësi të Fatmir Tahirit, i afërm i viktimave. Gjatë marrjes në pyetje, ai ka deklaruar se fëmijët e kishin marrë varkën pa dijeninë e tij. Edhe fëmijët e mbijetuar kanë pohuar të njëjtën gjë. Ngjarja e djeshme në Shkodër ka rënduar bilancin e viktimave. keq, varka është marrë nga ngjarje. Punonjësit e polirrjedh­a e ujit për shkak të cisë së bashku me disa banerës së fortë. Ky ka qenë dhe orë të fshatit kanë bërë të momenti fatal për dy mimundur nxjerrjen e dy trunorenët, të cilët kanë humpave të pajetë nga liqeni bur jetën tragjikish­t. Ndërrreth orës 17: 45. Ndërkaq, sa, 5 kushërinjt­ë e dy viktigrupi hetimor ka nisur hemave kanë mundur të mbitimet për zbardhjen e plotë jetojnë, të dalin në breg. Politë rrethanave të ngjarjes. cia është sinjalizua­r për ngPas kryerjes së veprimeve jarjen e rëndë rreth orës hetimore paraprake, hetues16: 00. Menjëherë uniformat it e çështjes sqaruan se varblu kanë shkuaar në vend- ka që u përmbys në Liqenin e Shkodrës është në pronësi të Fatmir Tahirit, i afërm i viktimave. Gjatë marrjes në pyetje, ai ka deklaruar se fëmijët e kishin marrë varkën pa dijeninë e tij. Edhe fëmijët e mbijetuar kanë pohuar të njëjtën gjë. Ngjarja e djeshme në Shkodër ka rënduar bilancin e viktimave. Gjatë muajit të fundit kanë humbur jetën disa turistë, por edhe qyteta- rë shqiptarë në plazhet e Durrësit, Velipojës, Divjakës, Vlorës dhe Sarandës. Para pak ditësh, në Divjakë humbi jetën një 12- vjeçare, ndërsa të mërkurën, u mbyt një vajzë 10- vjeçare në plazhin e Portonovës në Vlorë, në të njëjtin vend ku para një muaji u mbytën tre persona, njëri prej të cilëve, Beniamin Ferhati nga Tetova e Maqedonisë. se. ni.

 ??  ?? Varka me të cilën u mbytën dy fëmijët
Varka me të cilën u mbytën dy fëmijët

Newspapers in Albanian

Newspapers from Albania