"Çmendet" politikani grek: Të ngrihen të gjithë dhe të zhdukim shqiptarët

Gazeta Shqiptare - - EKSTREMISTI GREK -

GREQI - Vrasja e minoritarit grek dy ditë më parë në Bularat të Gjirokastrës ka shkaktuar tensione mes të dyja vendeve. Një politikan grek përmes një video mesazhi ka bërë thirrje raciste ndaj shqiptarëve, ku kërkon që të nisin menjëherë bombardimet për Shqipërinë. Presidenti i së Drejtës së Re, Phaselos Kranidiotis, shton se kjo është e vetmja rrugë që pengon dhe detyron Edi Ramën që të mbajë dorën larg grekëve. "Të ngrihen

krejt normalisht", - thuhet në reagimin e policisë greke. Ndërkohë, ambasadorja shqiptare në Athinë, Ardiana Hodari është thirrur pasditen e djeshme në Ministrinë e Jashtme të Greqisë, ku diplomates do i dorëzohet notë proteste për ngjarjen në fjalë. Sikurse shkruan "Kathimerini", Ministria e Jashtme e Greqisë vazhdon të protestojë të gjithë, të mos lëmë gurë pa lëvizur dhe të shfarosim të gjithë vrasësit e heroit Konstandinos Kaçifas, kjo

për vdekjen e minoritarit grek në Shqipëri, pavarësisht se policia greke thotë se ka qenë në dijeni që në fillim të operacionit të RENEA- s dhe mohon që 35vjeçari të jetë vrarë për uljen e flamurit. Ndërkaq, e përditshmja tjetër "I Efimerida" shkruan se policia greke ka shtuar masat e sigurisë në ambasadën shqiptare në Athinë, në Zyrën është e vetmja mënyrë që Edi Rama të mos guxojë të ngre dorën ndaj grekëve", shprehet politikani grek. Kjo deklaratë e politikanit nacionalist vjen pas një takimi që ai ka pasur për çështjen e emigrantëve në Greqi. Jo vetëm kaq, por Kranidiotis i ka cilësuar shqiptarët si ashkëpunëtorë të nazizmit. "Vranë, dogjën dhe plaçkitën Epirin Grek. Është e pakonceptueshme që Shqipëria të jetojë nga remitancat që vijnë nga Greqia", ka shkruar ai më tej.

Konsullore shqiptare në Selanik, si dhe në biznese e dyqane që i përkasin komunitetit shqiptar në Greqi, për të shmangur çdo episod të dhunshëm nga ekstremistë. Në të njëjtën kohë ekziston frika edhe për të burgosurit shqiptarë në burgjet e paraburgimet e Greqisë.

Gjithashtu, në lidhje me ngjarjen e ndodhur të dielën

në Bularat të Gjirokastrës ka reaguar edhe kryetari i shoqatës së Homogjeneve për Greqinë, Haralambos Karathanos, i cili ka folur në "Skain" grek. Sipas tij, "ishte një ekzekutim i ftohtë". "Imagjinoni të vriste kështu policia greke, nëse do kishte mundësinë të arrestonte një shqiptar", tha Karthanos. Ministri i shtetit dhe zëdhënës i qeverisë, Dhimi-

tris Xhanakopulos tha se, "autoritetet greke janë në komunikim të vazhdueshëm me autoritetet shqiptare për sqarimin e rrethanave të ngjarjes. Të mos nxitojmë të nxjerrim rezultate", tha ai. Ndërkaq, ka theksuar se qeveria shqiptare duhet të ulë tonet të mos e trajtojë çështjen me agresivitet, për të mos ushqyer reflekset sociale.

Newspapers in Albanian

Newspapers from Albania

© PressReader. All rights reserved.