Vrasja e ekstremistit Konstandin Kaçifas, Prokuroria greke nis hetimet

Kërkesa e Krimeve të Rënda, trupi i 35- vjeçarit sillet për autopsi në Tiranë Urdhëroi transferimin e dosjes nga Janina në Athinë, si krim kundër një shtetasi grek i "shkallës së lartë"

Gazeta Shqiptare - - VRASJA E EKSTREMISTIT -

Trupi i ekstremistit grek që u vra të dielën në Bularat të Gjirokastrës është transportuar dje në Tiranë, ku pritet t'i nënshtrohet një tjetër ekspertize mjeko- ligjore. Pavarësisht pretendimeve të familjarëve për një ekspertizë greke, trupi i Konstandin Kaçifas është nisur nga morgu i Gjirokastrës drejt kryeqytetit, me kërkesë të Prokurorisë së Krimeve të Rënda. Burime nga organi i akuzës dje bënë me dije se trupi i 35- vjeçarit që u ekzekutua nga forcat RENEA, pasi hapi zjarr ndaj këtyre të fundit nuk do të varroset deri në përfundim të procedurave dhe autopsisë së plotë të trupit, me qëllim që të mos ketë kundërshtime dhe pretendime nga familja. Kërkesa e Krimeve të Rënda erdhi tri ditë pas vrasjes së Kaçifas, familjarët e të cilit refuzuan deri në orën 16: 00 të ditës së djeshme që ta tërheqin trupin, pasi kërkonin ekspertizë greke. Familjarët ishin përgatitur që ta bënin ekspertizën privatisht në Dervican me mjek grek. Të afërm të Kaçifas kërkojnë që të saktësohet se nga çfarë distance është qëlluar 35- vjeçari dhe nëse plumbat që kanë goditur makinën e policisë janë nga arma e tij. Ndërkaq, edhe pse Prokuroria shqiptare refuzoi hetuesit grekë që të bëhen pjesë e hetimeve për vrasjen e ekstremistit 35vjeçar, drejtësia greke ndërhyn zyrtarisht në hetimin e çështjes. Mësohet se motra e Kaçifas dorëzoi dje në Prokurorinë greke kartën e identitetit greke të viktimës si shtetas grek. Ndërsa prokuroria e vendit fqinj ka urdhëruar transferimin e dosjes hetimore nga Janina në Athinë, si krim i kryer kundër një shtetasi grek e madje i "shkallës së lartë". Me ketë veprim është hapur zyrtarisht dosja hetimore në Greqi për vdekjen e 35- vjecarit, ndërsa vijojnë dëshmitë e familjarëve. Nga ana tjetër, burime nga Prokuroria pohuan për "GSH" se pala greke ka shfaqur interes, por janë refuzuar. Sipas Prokurorisë, hetuesit grekë

mund të vijnë vetëm në rolin e vëzhguesit, por jo aktivë në hetime. Po të njëjtat burime sqaruan se ndërhyrja në hetime nga një vend fqinj është e ndaluar me ligj.

HETIMET

Pas ngjarjes së ndodhur në fshatin Bularat të Gjirokastrës, pala greke ka shfaqur interes që të marrë pjesë në hetimet që do zhvillojnë autoritetet shqiptare, për vrasjen e Kostandinos Kaçifas. Por, praninë e tyre përkrah prokurorëve shqiptarë nuk e lejon legjisla-

cioni shqiptar, por edhe Kodi Penal shqiptar. Burime nga Prokuroria e Krimeve të Rënda pohuan se ekspertët grekë nuk mund të kryejnë hetime, kjo pasi një gjë e tillë është e ndaluar. "Hetimet do të kryhen nga pala shqiptare. Grekët mund të dërgojnë ekspertët e tyre, të cilëve do u lejohet të jenë vetëm në rolin e vëzhguesve, por jo që të kryejnë hetime", thanë burimet nga organi i akuzës. Po këto burime pohuan se ngjarja ka motiv nacional- Edhe pse Prokuroria shqiptare refuzoi hetuesit grekë që të bëhen pjesë e hetimeve për vrasjen e ekstremistit 35vjeçar, drejtësia greke ndërhyn zyrtarisht në hetimin e çështjes. Mësohet se motra e Kaçifas dorëzoi dje në Prokurorinë greke kartën e identitetit greke të viktimës si shtetas grek. Ndërsa prokuroria e vendit fqinj ka urdhëruar transferimin e dosjes hetimore nga Janina në Athinë, si krim i kryer kundër një shtetasi grek e madje i "shkallës së lartë".

ist dhe viktima i ka qëlluar policët pa paralajmërim. Prokurorët shqiptarë thanë se nëse Prokuroria greke do të nisë hetim për çështjen në fjalë, duhet të respektojë procedurën e letërporosisë, duke sjellë një sërë detyrash për palën shqiptare, e cila do jetë ajo që do kryejë më pas hetimet. Me ketë veprim është hapur zyrtarisht dosja hetimore në Greqi për vdekjen e 35vjeçarit, ndërsa vijojnë dëshmitë e familjarëve.

Newspapers in Albanian

Newspapers from Albania

© PressReader. All rights reserved.