Trump: Jemi krenarë për bashkëpunimin, Shqipëria një aleate e vyer

Urimet e liderëve botërorë për Ditën e Pavarësisë

Gazeta Shqiptare - - PAVARESIA -

Me

rastin e 106- vjetorit të Ditës së Pavarësisë dhe të Flamurit, Presidenti i Republikës, Ilir Meta, ka marrë mesazhe të shumta urimi nga krerë shtetesh të vendeve mike e partnere të Shqipërisë. Në mesazhin e tij Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Donald J. Trump, thekson se: "Jemi krenarë për marrëdhënien e fortë që dy kombet tona kanë zhvilluar dhe arritjet domethënëse që kemi realizuar së bashku. Shqipëria është një aleate e vyer, që ka dhënë një kontribut domethënës për sigurinë rajonale dhe atë globale". Ndërsa, Presidenti Italian Sergio Mattarella, shprehet: "Përkujtimi i përbashkët së fundmi i figurës së Gjergj Kastriotit Skënderbeu, forcoi më tej jo vetëm marrëdhëniet dypalëshe, por edhe ndjenjën e ndarjes bashkërisht të

është e garantuar në ligj dhe në Kushtetutë",- deklaroi z. Basha. Me rastin e festës së Flamurit nuk mungoi as urimi i ish- kryeministrit Sali Berisha. Ai e nderon figurën faqeve të rëndësishme të historisë - siç u dëshmua konkretisht nga pakica arbëreshe mjaft aktive - si dhe të horizonteve të përbashkëta në gjirin e familjes evropiane dhe të komunitetit euroatlantik". Po ashtu, Presidenti Gjerman, Frank- Walter Steinmeier thekson: "Të jeni të sigurt se Gjermania do të vazhdojë ta mbështesë Shqipërinë në mënyrë aktive në rrugën e saj drejt BE. Mesazhe urimi erdhën edhe nga Presidenti i Turqisë Erdogan, Presidenti i Kinës, Xi

e njohur të Ismail Bej Vlorës, i cili shpalli Pavarësinë e Shqipërisë 106 vjet më parë në Vlorë. "Nderim të përjetshëm Ismail Bej Vlorës, burrit të madh të kombit që shpalli në Jinping, Presidentja e Kroacisë, Kitarovi?, Perandori i Japonisë Akihito, Mbreti i Spanjës Felipe VI i Spanjës, Mbreti i Holandës, Willem- Alexander, Presidenti i Polonisë, Andrzej Duda, Presidenti i Bullgarisë, Rumen Radev, Presidenti i Konfederatës Zvicerane, Alain Berset, Presidentja e Estonisë, e Lituanisë, Presidenti i Azerbaixhanit, Sekretari i Përgjithshëm i Organizatës së Bashkëpunimit Islamik, etj.

Vlorë 106 vjet me parë pavarësinë e Shqipërisë dhe bashkëpunëtorëve të tij firmëtarë të aktit të ditëlindjes së Shqipërisë së Pavarur!",- shkruan Berisha.

Presidenti Meta, kryeparlamentari Ruçi dhe kryeministri Rama, dje në Pallatin e Brigadave

Newspapers in Albanian

Newspapers from Albania

© PressReader. All rights reserved.