"Kaçifas", Parlamenti Evropian, kërkesë Shqipërisë për hetime

Gazeta Shqiptare - - INTEGRIMI -

Parlamenti

Evropian risolli në vëmendje dje edhe vdekjen e Konstantinos Kaçifas, për të cilin ka bërë thirrje për një hetim të plotë. Propozimi për hetim u paraqit nga deputeti grek i PASOK, Nikos Androulakis dhe socialdemokrati gjerman, Knut Fleckenstein dhe i mbështetur në mënyrë dërrmuese nga Parlamenti Evropian, shkruan "Kathimerini". Amendimi u shtua në një raport të PE- së, lidhur me bisedimet e pranimit midis Shqipërisë dhe Bashkimit Evropian. Amendamenti u bën thirrje autoriteteve shqiptare të hetojnë dhe të përcaktojnë rrethanat që çuan në vdekjen e Kaçifasit. 35vjeçari u qëllua më 28 tetor, ditën e festës kombëtare të Greqisë, pas përplasjes me armë zjarri midis tij dhe policisë. Mediat greke

mentit Europian flet me emra të përveçëm: "Përshëndet përparimin e bërë në luftën kundër korrupsionit dhe krimit të organizuar, në veçanti arrestimet e fundit të anëtarëve të grupit kriminal Bajri dhe kërkon raportuan pas vrasjes se 35vjeçari i lindur në Bularat dhe banues në Athinë rezultonte person me precedentë penalë në Greqi. Mësohet se ai është arrestuar në vitin 2009 nga policia greke në Halandri, në periferi të Athinës, pasi është kapur me rreth 1 kilogram hashash. Prokuroria në Athinë e ka akuzuar 35- vjeçarin në vitin 2009 për akuzën e trafikut të drogës, si dhe si pjesëtar të

që të vazhdohet më tej me rezultate të prekshme dhe të qëndrueshme, përfshirë në fushën specifike të luftimit të kultivimit dhe trafikimit të drogës". Raporti i Parlamentit Europian vlerëson përpjekjet e Sh- një organizate kriminale. Por me gjithë këtë, në ditën e ceremonisë së varrimit, qindra shtetas grekë dhe ekstremistë mbërritën në Bularat duke "vajtuar" shqiptarin me kombësi greke, me thirrje e parulla nacionaliste dhe duke nxitur urrejtje. Për këtë arsye, Shqipëria shpalli "non grata" 52 shtetas grekë, mes tyre dhe eurodeputeten qipriotë, Eleni Theocarus.

qipërisë, ndaj i kërkon Komisionit dhe Këshillit Europian që të hapë negociatat me Tiranën, ndërsa sugjeron mbajtjen brenda vitit të ardhshëm të tryezës së parë ndërinstitucionale BEShqipëri.

Konstantinos Kaçifas

Newspapers in Albanian

Newspapers from Albania

© PressReader. All rights reserved.