Arratisja e Nikolla Gruevskit, PE amendament për ekstradimin e tij për në Maqedoni

Kërkohet për korrupsion, ish- kryeministri pritet të dënohet me 2 vite burg

Gazeta Shqiptare - - PRESIDENTI I REPUBLIKES -

Parlamenti

Europian ka miratuar ditën e djeshme një amendament lidhur me arratisjen e ish- kryeministrit maqedonas, Nikola Gruevski. Në amendamentin e miratuar dhe të dorëzuar nga eurodeputetja Judith Sargentini, Hungarisë i kërkohet që të ekstradojë ish- kryeministrin Gruevski në Maqedoni. Për të shkuar në Hungari ishkryeministri maqedonas kishte kaluar nga Shqipëria për në Mal të Zi. Ai hyri në Shqipëri nga pika kufitare e Bllatës në Maqellarë të Dibrës në datë 11 nëntor dhe po atë ditë ka dalë nga Hani i Hotit, ndërsa dy ditë më pas është lëshuar urdhri ndërkombëtar i arrestit. Ish- kryeministri maqedonas kërkohet nga autoritetet maqedonase pasi mbi të rëndon një dënim prej 2 vitesh burg për shpër- dorim detyre. Gruevski akuzohet se bleu një Benz me vlerë mbi 600 mijë euro nga paratë e taksapaguesve maqedonas. Ndërkaq ditën e martë me 62 vota pro, parlamenti i Republikës së Maqedonisë, pa debat, në seancë plenare pranoi rekomandimin e Komisionit për Çështjet e Rregullores, Imunitetit dhe Mandatit për heqjen e imunitetit tët ish- kryeministrit dhe deputetit, Nikolla Gruevski, edhe me kërkesën e gjykatës për shkak të caktimit të masës së paraburgimit. Në seancë nuk morën pjesë deputetët e opozitës nga VMRODPMNE- ja, ku Gruevski është kryetar nderi. Ndërkohë, pritet që sot ekstradimi i ishkryeministrit të Maqedonisë Nikolla Gruevski nga Hungaria, të mbështetet edhe nga shumica e deputetëve të Parlamentit Europian.

Newspapers in Albanian

Newspapers from Albania

© PressReader. All rights reserved.