Vasili- Ramës: Për Metën ke thënë se është presidenti më i mirë

"Kryeministri i lajthitur, qëndroni larg tij"

Gazeta Shqiptare - - Përplasja -

Kreu

i deputetëve të LSI- së, Petrit Vasili këshillon shqiptarët të qëndrojnë larg kryeministrit Rama, për të cilin shkruan se është një i lajthitur. Ndërkohë që mes presidentit dhe kryeministrit ka pasur shkëmbim replikash të ashpra, pas mosdekretimit të Genc Cakaj si ministër i Jashtëm, Vasili publikoi fjalët që Rama ka thënë më herët për Presidentin Meta, kur u zgjodh president. "Ky shpifurinë logjike kryeministër në maj të 2018, pra 7 muaj më parë lexoni çfarë thoshte për Ilir Metën President: "Ajo që unë vlerësoj është pozi-

duke thënë se Presidenti ka shkelur rëndë dhe në mënyrë të përsëritur Kushtetutën. Me vendimet e fundit, sipas Ramës, Meta po vepron si të ishte kryetar i LSI- së. Rama akuzoi presidentin se ka vepruar me dy standarde për ministrat për çështjen e certifikatës së sigurisë. Për këto deklarata cioni që ai mban. Nëse nuk do ishte Meta, por një person që s'do kishte bagazh nga e shkuara do ishte shumë keq. Është presidenti më i mirë që kemi pasur"u shpreh Rama në "ABC". Ndërsa po ky shpifurinë logjike kryeministër që i hoqi edhe portretin ja çfarë thotë sot për Bujar Nisha-

reagoi dje Presidenti Meta sipas të cilit Ministria e Jashtme nuk mund të kthehet në autoshkollë. Por pavarësisht replikave që vazhdojnë prej ditësh mes krerëve të dy institucioneve më të larta në vend mbetet e paqartë si do të zgjidhet çështja e ministrit për Europën dhe Punët e Jashtme. Ngërçi shkaktoi nin: "Nishani meriton sot respekt për shkak të Metës se pavarësisht se u bë qesharak, ishte partiak, s'ka arritur aty ku ka arritur Meta që ka sfiduar rendin kushtetues", tha Rama. Rrijini larg këtij të marri që s'di ç'flet, mos e afroni që të mos vini erë edhe ju vetë!", u shpreh z. Vasili.

si problem të parë dështimin e një takimi të kreut të diplomacisë shqiptare me shefen e politikës së jashtë të BE, Federika Mogerini në 10 Janar, pasi përveç mosdekretimit të ministrit të ri, presidenti nuk është shprehur me dekret as për shkarkimin e ministrit Ditmir Bushati.

Kryeministri Edi Rama

Newspapers in Albanian

Newspapers from Albania

© PressReader. All rights reserved.