SALLATË E FTOHTË ME MAKARONA FUSILI DYNGJYRËSH­E, SALCË LIMONI DHE BAJAME

Living - - LIVING KUZHINË -

PËRBËRËSIT:

300 g makarona dyngjyrësh­e 10-15 domate të thata, të futura në vaj 100 g tofu 50 g bajame të thërrmuara lëngu i 1 limoni 4-5 lugë gjelle vaj ulliri kripë, piper

PËRGATITJA E SALCËS:

Rrahim lëngun e limonit, vajin e ullirit, kripën dhe piperin. Në një tenxhere hedhim 1 litër ujë dhe kripë, e kur të marrë valë hedhim makaronat, të cilat i ziejmë aq sa thuhet në etiketën përshkrues­e. Më pas i kullojmë dhe i vendosim në një pjatancë të thellë. I spërkatim me salcën e vajit me limon dhe hedhim mbi to domatet të prera hollë, djathë kaçkavall, të prerë në rripa me qëruesen e patateve dhe arra. Shërbehet në temperatur­ë ambienti!

Newspapers in Albanian

Newspapers from Albania

© PressReader. All rights reserved.