MAJONEZË VEGANE

Living - - LIVING KUZHINË -

PËRBËRËSIT:

• 250 g qiqra të ziera • 100 ml nga uji i qiqrave • lëngun e 1 kokrre mesatare limoni • 1 lugë gjelle mustardë Dijon • 1 lugë gjelle uthull molle • kripë • vaj luledielli, ose çdo vaj pa aromë • vaj ulliri

PËRGATITJA:

Në një grirës me bazë të gjerë hedhim qiqrat, lëngun e tyre, mustardën, kripën dhe uthullën e mollës. E grijmë masën derisa të krijohet një krem, pastaj shtojmë vajin dhe lëngun e limonit, duke e ulur shpejtësin­ë e grirësit. Masën e krijuar e hedhim në kavanoza qelqi dhe e ruajmë në frigorifer.

Newspapers in Albanian

Newspapers from Albania

© PressReader. All rights reserved.