Living : 2020-05-01

LIVING KUZHINË : 181 : 181

LIVING KUZHINË

Sallatë spinaq, luleshtryd­he djathë dhie me dhe PËRBËRËSIT: PËRBËRËSIT PËR SALCËN: PËRGATITJA: 400 g spinaq gjethevogë­l 200 g luleshtryd­he 100 g djathë dhie 50 g arra Vendosim të gjithë përbërësit e salcës në një tas dhe i rrahim me rrahëse me dorë ose nëse sallatën e përgatisim që ta marrim me vete, i vendosim të gjitha në një kavanoz dhe e tundim, derisa masa të njëtrajtës­ohet. Vendosim në pjatë spinaqin, luleshtryd­het e prera, copat e djathit dhe arrat. E shërbejmë me salcën dhe sipas dëshirës me pak qepë të kuqe. 20 ml uthull balsamike 3 lugë vaj ulliri 1 1/2 fara susami të zi 1 1/2 mjaltë 1/2 lugë çaji me mustardë kripë, piper Petka krem bizeleje djathë me dhe PËRGATITJA: PËRBËRËSIT: Ziejmë bizelet me pak kripë, derisa të zbuten. Pjekim farat e pishës për pak minuta dhe i vendosim në blender bashkë me bizelet djathërat dhe qumështin. I bluajmë derisa të përftojmë një masë të njëtrajtsh­me dhe e rregullojm­ë me kripë dhe piper. Ziejmë për 2-3 minuta petkat në ujë me kripë ose sipas kohës së shënuar në paketim. Më pas i kullojmë dhe hedhim mbi to salcën e përftuar. Kaurdisim në gjalpë bizelet që lamë për dekor dhe i përziejmë me kujdes me petkat. 500 g petka 300 g bizele fara pishe 200 g djathë i tymosur (lëmë disa kokrra për dekor), Scarmorza Parmigiano 50 g djathë 50 g gjalpë 200 ml qumësht kripë, piper

© PressReader. All rights reserved.