Living : 2020-05-01

LIVING KUZHINË : 72 : 72

LIVING KUZHINË

• 5 g salcë këri • 1 karotë • 400 ml lëng pule • vaj, kripë, piper • • • • • • • • • • • 50 g sallatë jeshile 50 g pazi 50 g rukola 50 g spinaq 30 g panxhar 2 rrepka 1 karotë 1 limon fara luledielli fara amaranthi vaj, kripë, piper (i zier) Marinojmë filetat e pulës me vaj, kripë, piper dhe i pjekim në skarë. Marrim një tenxhere të vogël ku shtojmë polentën dhe 200 ml nga lëngu i pulës. I gatuajmë në zjarr të mesëm, derisa të përftojmë një pure. Në një tenxhere të vogël shtojmë salcën këri, karotën e grirë hollë, 200 ml lëng pule dhe e gatuajmë derisa karota të zbutet plotësisht. Më pas e kalojmë masën në blender. (e zier) (të pjekura) (të bëra kokoshka) Pasi i kemi larë të gjitha fletët e sallatave, i presim dhe i hedhim në një tas, ku i marinojmë me vaj, kripë, piper dhe lëng limoni. Ndërkohë, presim në kubikë të vegjël karotën dhe panxharin e zier, ndërsa rrepkat i presim sa më hollë dhe i vëmë në një pjatë. Aty vendosim edhe sallatën dhe më pas shtojmë karotën, panxharin, farat e luledielli­t dhe amaranthin. Për të bërë farat e amaranthit kokoshka, mjafton të vëmë në zjarr një tigan, hedhim farat në të dhe i mbulojmë për 2 minuta me kapak. I pjekim specat në furrë për 10 minuta dhe më pas i kalojmë në blender, ku shtojmë 1 thelb hudhër, kripë, piper dhe vaj ulliri. FILETË VIÇI ME KËRPUDHA TË TIGANISURA, KUNGUJ DHE ÇIKORE • 200 g filetë viçi • 100 g çikore • 50 g kërpudha piopine • 80 g kungull • vaj, kripë, piper PERIME TË PJEKURA ME SALCË ERËZASH • • • • • • • 100 g presh 100 g lulelakër 2 karotaa 4 rrepa 2 qepë të njoma 100 g lakër e bardhë vaj, kripë, piper TARTË ME MOLLË DHE KANELLË Marinojmë filetën e viçit me vaj, kripë, piper dhe e pjekim në skarë. Në një tigan me pak vaj ulliri, tiganisim kungujt dhe kërpudhat dhe u hedhim kripë e piper. Në të njëjtën mënyrë, tiganisim çikoret. SUPË KREM KAROTE ME LAKËR KALE KËRCE TAVË ME JESHILLËQE TË STINËS, ERËZA TË FRESKËTA DHE DJATHË TË THËRRMUAR • • • • • • • 400 g karota 1 qepë 2 thelpinj hudhër 50 g gjalpë kripë, piper 10 g lakër kale vaj ulliri TARTË ME MOLLË DHE KANELLË • 1 tufë kopër • 1 tufë majdanoz • 20 ml vaj ulliri • 20 ml uthull molle • 30 g gjizë fshati • • • • • • • • 80 g spinaq 80 g pazi 80 g lëpjetë 1 tufë kopër 1 tufë majdanoz 1 thelb hudhër 50 g djathë i bardhë vaj, kripë, piper • 1 kg mollë • 10 g kanellë • 150 g sheqer • 300 g miell për ëmbëlsira • 200 g gjalpë • 2 të verdha vezësh Hedhim në blender të gjithë përbërësit dhe i grijmë derisa të bëhen krem. Ndezim furrën në temperatur­ën 180 gradë. Pasi i qërojmë karotat dhe qepët, i presim hollë dhe i hedhim në një tenxhere me pak gjalpë dhe hudhër. I tiganisim për rreth 10 minuta dhe shtojmë ujë derisa karotat të mbulohen plotësisht. Më pas, i lëmë të ziejnë në zjarr të mesëm për rreth 30 minuta. Pasi të kenë zier, hedhim pak kripë, piper dhe e kalojmë sasinë në blender. Për ta bërë kërce lakrën kale është shumë e thjeshtë. Si fillim i marinojmë gjethet e saj me vaj, kripë dhe piper. Pasi shtrojmë në tavë letër furre, vendosim gjethet dhe i pjekim për 5 minuta. Ndezim furrën në temperatur­ën 180 gradë. Në një tigan me pak vaj ulliri hedhim hudhrën e grirë dhe shtojmë menjëherë të gjitha jeshillëqe­t, të cilat i tiganisim për rreth 5 minuta. Më pas shtojmë majdanozin dhe koprën të grira. Shtrojmë masën e gatuar në një tavë balte dhe pasi i grijmë sipër djathë të bardhë, e pjekim për 8 minuta. Ndezim furrën në temperatur­ën 180 gradë. Qërojmë mollët, i presim në kubikë, i vendosim në një tigan ku kemi 100 gramë sheqer dhe kanellën, dhe i tiganisim për 15 minuta në zjarr të mesëm. Për brumin e tartës përziejmë miellin, gjalpin, të verdhat e vezëve, 50 gramë sheqer dhe i punojmë derisa masa të lidhet. Shtrojmë brumin e përgatitur në një tavë rrethore për kek, duke e hapur njëtrajtës­isht, e shpojmë në disa vende me pirun dhe e pjekim për 10 minuta. Pas kësaj kohe e heqim nga furra, shtojmë mollët e gatuara dhe e pjekim edhe 15 minuta të tjera. Ndezim furrën në temperatur­ën 180 gradë. Në një tavë ku kemi shtruar letër furre, hedhim perimet e prera, i marinojmë me vaj, kripë, piper dhe i pjekim për 10 minuta. (ose lëng perimesh), FILETË PULE ME SALCË KËRI, KREM SPECI TË ËMBËL, SHOQËRUAR ME POLENTA DHE KINOA SALLATË E BAHÇES ME RREPKA, PANXHAR, FARA TË PJEKURA DHE KOKOSHKA AMARANTHI • 200 g filetë pule • 2 speca të kuq • 100 g polenta • 50 g kinoa (e zier) 72 LIVING.AL PRANVERË 2020

© PressReader. All rights reserved.