Living : 2020-05-01

LIVING KUZHINË : 76 : 76

LIVING KUZHINË

LIVING KUZHINË Rikota e furrës me salcë, luleshtryd­he dhe boronica Sallatë 1 lugë miell 1 qepë e thatë 1 tufë qepë të njoma 2 tufa kopër 1 dorë spinaq piper i zi të nxehet, shtojmë qepën dhe pataten të prera në copa. I kaurdisim për 5 minuta në nxehtësi mesatare, shtojmë lëngun e perimeve ose ujin dhe i ziejmë 10 minuta, derisa patatet të zbuten. Më pas hedhim shpargujt e copëtuar dhe i ziejmë edhe 5 minuta të tjera. Në fund, shtojmë kremin e qumështit, kripë, piper dhe e bluajmë në blender, derisa masa të bëhet kremoze. PËRBËRËSIT: sallatë jeshile rrepa rukola karota luleshtryd­he lajthi të pjekura djathë i staxhionua­r vezë shkurtëze të ziera PËR SALCËN E LIMONIT: PËRBËRËSIT: 2 vezë lëngu i 2 limonëve 1 kg rikota 1 lugë sheqer pluhur pak vanilje 3 vezë + 3 të verdha 1/4 kupë me krem qumështi (gjizë pa kripë) PËRGATITJA: Vëmë mishin e qengjit të ziejë në 1.5 l ujë. Ndërkohë, në një tigan me vaj ulliri kaurdisim qepën e thatë dhe pasi të zverdhet pak, shtojmë qepët e njoma të prera hollë dhe miellin. Pasi i kaurdisim disa minuta në temperatur­ë të ulët shtojmë mishin e zier dhe lëngun e tij. E ziejmë 10 minuta, e heqim nga soba dhe hedhim salcën e limonit, duke e përzier me kujdes. Presim hollë spinaqin dhe koprën dhe i hedhim në fund. E rregullojm­ë shijen me kripë dhe piper. PËRGATITJA: Alternoni sipas dëshirës përbërësit e mësipërm dhe marinojini me kripë, vaj dhe limon. PËR SALCËN: 1/3 kupë me sheqer pluhur 1/3 kupë me verë Tartë e kripur me perime Mersola PËRGATITJA: Ndezim furrën në temperatur­ën 180 gradë. Në një tas rrahim vezët, sheqerin pluhur, kremin e qumështit dhe vaniljen. Shtojmë aty rikotën dhe e përziejmë me kujdes që e gjithë masa të njëtrajtës­ohet. E vendosim në tavë dhe e pjekim për 40 minuta. Ndërkohë ziejmë verën me sheqerin pluhur, derisa masa të trashet. Pasi të ftohet e presim në feta dhe e shërbejmë me salcën e përftuar dhe fruta Spinaq i furrës me vezë shkurtëze PËRBËRËSIT PËR BRUMIN: miell 300 g gjalpë 150 g disa lugë me ujë të ftohtë kripë PËR MBUSHJEN: PËRBËRËSIT: 1 brokoli 1 lulelakër 100 g spinaq 100 g djathë kaçkavall 100 g djathë i njomë 4 kokrra vezë 1 tufë majdanoz 200 ml qumësht kripë, piper i zi 200 g spinaq 1 qepë e njomë 1/2 preshi 1 tufë lakra të egra 1 lugë vaj ulliri 1 vezë shkurtëze Qofte Izmiri me salcë PËRGATITJA: (boronica ose luleshtryd­he) PËRBËRËSIT PËR BRUMIN E QOFTEVE: Në një tigan me vaj ulliri kaurdisim preshin dhe qepën e grirë. Më pas shtojmë spinaqin dhe lakrat e egra, i lëmë derisa të ulin volumin dhe i rregullojm­ë me kripë dhe piper. E hedhim të gjithë masën në një tas qeramike, krijojmë një gropë në mes me lugë dhe hedhim vezën e shkurtëzës. E pjekim disa minuta derisa veza të mpikset. Filetë viçi me salcë vere të kuqe të ëmbël dhe patate violë 500 g mish i grirë viçi 2-3 thelpinj hudhër 2 lugë vaj ulliri 1 lugë kafeje pluhur kumini 2-3 feta bukë bajate kripë dhe piper PËRGATITJA: Ndezim furrën në temperatur­ën 180 gradë. Përziejmë përbërësit dhe formojmë brumin e tartës, e mbështjell­im me plastmasë kuzhine dhe e vendosim të pushojë për rreth 1 orë. Pasi të presim perimet në copa të vogla, rrahim vezët me qumështin, kripën dhe piperin. Shtojmë perimet, djathërat e grimcuar dhe majdanozin. Hapim petën, e shtrojmë në një tavë rrethore, e shpojmë me pirun, hedhim mbushjen sipër dhe e pjekim për 30 minuta. PËR SALCËN: PËRBËRËSIT: 1 kg domate të grira 2 thelpinj hudhër 3 lugë vaj ulliri 1 lugë sheqer kripë, piper 4-5 kokrra “all spice” 300 g filetë viçi 1 lugë vaj ulliri 1 gotë verë e kuqe 4 patate violë Mersola Supë me shparguj PËRGATITJA: PËRGATITJA: Verën e kuqe e nxehim në zjarr mesatar, derisa të trashet. Ndezim skarën të nxehet. Pasi i lajmë mirë patatet dhe i presim në feta, i skuqim në tigan. Filetën e mishit e vendosim të piqet në skarë dhe pas 5 minutash e kthejmë nga ana tjetër. E lëmë edhe 2-3 minuta të tjera në varësi të shijes dhe në fund e rregullojm­ë me kripë dhe piper. E presim në feta dhe e shërbejmë me patatet e skuqura, domate dhe salcën e verës. Ndezim furrën në temperatur­ën 200 gradë. Në një tigan me vaj ulliri kaurdisim hudhrat. Kur ato të zverdhen, i heqim, hedhim domatet e grira, kripën, piperin, sheqerin, “all spice” dhe i ziejmë në temperatur­ë mesatare, derisa salca të trashet. Në një tas formojmë brumin e qofteve dhe i pjekim rreth 20-25 minuta. I vendosim te salca dhe i shërbejmë me pure patatesh. PËRBËRËSIT: 1 tufë shparguj 1 qepë 1 patate 100 ml krem qumështi 2 lugë vaj ulliri 1 lugë gjalpë kripë, piper Mish qengji frikase PËRGATITJA: PËRBËRËSIT: Në një tenxhere hedhim vajin dhe gjalpin dhe pasi yndyra 1 kg mish qengji 5 lugë vaji ulliri 76 LIVING.AL PRANVERË 2020

© PressReader. All rights reserved.