NEW YORK CHEESECAKE

Është mirë që të përgatitet një ditë më parë

Living - - KUZHINË - 30 MIN. KOHA E PËRGATITJES: 60 MIN. KOHA E JEKJES:

PËRBËRËSIT për tavë me diametër 24cm (ose për 10 persona) që t’i hiqet bordi anësor: PËR BAZËN BISKOTË:

250 g biskota të thata “Petit” ose të tjera, por me cilësi 130 g gjalpë i tretur, i vakët 3 lugë sheqer kaf

PËR MBUSHJEN:

600 g djathë Philadelphia

150 ml pana për ëmbëlsira

180 g sheqer

1 bustinë vanilje

4 kokrra vezë

1 lugë e madhe me niseshte misri – e mbushur plot lëngu i 1/2 limoni

PËR KREMIN E BARDHË SIPËR: nuk është i domosdoshëm, pasi ëmbëlsira është shumë e mirë dhe pa të; kjo është thjesht një vlerë e shtuar dhe krijon kontrast që të mos na velë kur ta hamë.

250 ml pana

60 g kos i bardhë i trashë

1/4 limon-vetëm lëngu

2 lugë sheqer pluhur

1 bustinë vanilje

Newspapers in Albanian

Newspapers from Albania

© PressReader. All rights reserved.