Mina me telekomandë për grupe kriminale, arrestohen

Dyshimi, pritësi një person me precedentë e rrezikshmëri

Panorama (Albania) - - AKTUALITET - KRUJE/

Arrestohen në Thumanë të Krujës dy të rinj nga Kukësi, të cilët furnizonin grupe kriminale me lëndë plasëse dhe mina me telekomandë.

Policia bëri të ditur se në pranga kanë përfunduar Artan Bruka dhe Halil Gjana, përkatësish 38 dhe 26 vjeç. Ata akuzohen për veprën penale "Trafikimi i lëndëve plasëse, djegëse, helmuese dhe radioaktive" e kryer në bashkëpunim, pasi në Thumanë të Krujës atyre iu gjetën në çantë tri kallëpe cilindrike të mbështjella me letër kartëpecetë dhe natriban transparent, ku ishin të vendosura tri kapsolla detonatore të lidhura me tel përcjellës të kapura me natriban, ku në anën tjetër ishin të bashkuara me dy aparate celularë të markës "Nokia".

Policia e Durrësit kishte siguruar informacion për aktivitetin kriminal të dy kuksianëve dhe po i mbanin nën vëzhgim dhe përgjim telefonik. Agjentët kishin siguruar informacione të detajuara, ndërsa organizuan dhe vunë në zbatim operacionin e koduar "Muzgu" në Thumanë. "Mbi bazën e informacioneve të marra në rrugë operative nga ana e strukturave policore, se sh-

KORÇE- Gjykata e Korçës la dje në burg pesë personat e arrestuar për regjistrime fiktive të pasurive të paluajtshme në Hipotekën e Korçës përfshirë edhe ish- drejtorin. Në një seancë të zhvilluar me dyer të mbyllura, e cila ka zgjatur për thuajse 2 orë, të arrestuarit janë njohur me akuzat që rëndojnë ndaj tyre. Leftjon Bardho, me detyrë ish- drejtor në Hipotekën e Korçës, Ersild Gorari, Arsidesa Hysi, Erjon Arif, të tre ishpunonjës të Zyrës së Regjistrimit të Pasurive në Korçë dhe 65- vjeçari Andrea Zallëmi akuzohen se në bashkëpunim me njëri- tjetrin kanë përfituar sasi lekësh në këmbim të pajisjes me certifikatë pronësie të pronarëve. Sipas të dhënave, organi i akuzës ka kërkuar për pesë të akuzuarit masën "Arrest me burg", ndërsa avokatët mbrojtës kanë kërkuar masa më të lehta sigurie, duke ofruar për dy prej tyre edhe garancinë pasurore. Por pavarësisht kësaj, Gjykata ka vendosur që të tetasit e mësipërm trafikonin lëndë plasëse, në momentin e arrestimit të tyre në Thumanë, brenda një çante në ngjyrë të zezë i janë gjetur dhe sekuestruar në cilësinë e provave materiale: tri kallëpe cilindrike të mbështjella me letër kartëpecetë dhe natriban transparent, ku ishin të vendosura tri kapsolla detonatore të lidhura me tel përcjellës të kapura me natriban, ku në anën lërë në burg të arrestuarit. Burime nga brenda sallës bënë të ditur se gjatë hetimit të saj Prokuroria ka marrë nën shqyrtim disa nga rastet e dyshuara, ku personat kanë ndërhyrë duke lëshuar dokumente fiktive dhe i ka adresuar ato drejt Tiranës për t'u analizuar nga ekspertë të fushës dhe për të provuar falsifikimin.

Si rrjedhojë e hetimeve të Prokurorisë, është arritur të dokumentohen rreth 10 raste me shkelje në dokumentacion dhe parregullsi. Sipas burimeve nga hetimorët, ndërhyrjet i përkasin periudhës 20152017. "Ish- drejtori i Hipotekës së Korçës, Leftjon Bardho, Ersil Gorari ish- punonjës, Erjon Arif dhe bashkëshortja e tij Arsidesa Hysi, e cila aktualisht mban pozicionin e zv. regjistrueses, si dhe 65vjeçari Andrea Zallëmi janë tjetër ishin të bashkuara me dy aparate celularë të markës ' Nokia'", informon Policia e Shtetit. Sipas të njëjtave burime, kallëpet ishin me peshë rreth 225, 240 dhe 469 gramë secili. Mësohet se ka dyshime të forta se këto mina me telekomandim mund të përdoreshin në kryerjen e veprave të rënda kriminale. Burime nga grupi hetimor thanë për gazetën se minat me telekomandë do arrestuar me vendim gjykate, pasi dyshohet se kanë hartuar dhe falsifikuar dokumente, të cilat u shërbenin qytetarëve për t'u pajisur me certifikatë pronësie", bëri të ditur Policia ditën e arrestimit. Në disa raste dyshohet se ndërhyrja është bërë në aktet e shit- të shiteshin në Thumanë, zonë e cila njihet në mbarë vendin për përdorimin e lëndëve plasëse. Nuk dihet se ku do të përdoreshin konkretisht, por hetuesit janë të sigurt se do përdoreshin për vepra kriminale. Policia kishte marrë të gjitha masat për të vënë në pranga shtetasit Artan Bruka dhe Halil Gjana, por dështoi për të zbuluar blerësin e këtyre minave. blerjes së pronave. Në kushtet normale dhe në zbatim të ligjit, transaksioni i shitjes dhe blerjes duhet të bëhet përmes kryerjes së veprimeve bankare. Por zyrtarët kanë lejuar kryerjen e pagesave me para në dorë, duke shkelur ligjin dhe duke bërë që shteti të "Ishim të sigurt se lënda plasëse dhe minat me telekomandë do të dorëzoheshin në Thumanë dhe se dy personat tashmë të arrestuar i kishin me vete në çantë, por duhet të kishim futur në grackë edhe personin që do t'i merrte ato. Duhet të kishim pritur edhe pak për të kryer arrestimin, por morëm informacion se ata na kishin pikasur dhe prandaj ndërhymë men- mos përfitojë 15 për qind të shumës mbi tatimfitimin. Paratë që nuk shkonin në arkën e buxhetit, përfundonin në xhepat e ish- zyrtarëve të Hipotekës së Korçës, të cilët si favor qytetarëve u ofronin procedura të përshpejtuara për kalimin e pronësisë nga jëherë", thanë burime nga grupi hetimit për "Panorama". Mësohet se këto mina do të dorëzoheshin te një i ri nga Thumana, por fakti që nuk u arrestua në flagrancë ka bërë që Policia të mos ngrejë akuzë ndaj tij. Gjithsesi, ky person po mbahet nën vëzhgim nga Policia pasi është me rrezikshmëri të lartë dhe i skeduar më parë për vepra të ndryshme kriminale. shitësi te blerësi. Por, përveç kësaj skeme, në raste të tjera ata kanë hartuar dokumente fiktive për të mundësuar regjistrimin e pronave, të cilat rezultonin me probleme dhe nuk përfitonin certifikatën e pronësisë. E gjitha kjo bëhej në këmbim të parave.

Minat e sekuestruara

Ish- kreu i Hipotekës së Korçës, Leftjon Bardho

Newspapers in Albanian

Newspapers from Albania

© PressReader. All rights reserved.