Greqia lëkundet nga dy tërmete të forta, nuk raportohet për dëme

Panorama (Albania) - - AKTUALITET -

te e shkurtër, 5- 6 sekonda. Kam bërë një seri thirrjesh telefonike. Nuk ka asnjë shqetësim apo dëmtim", u shpreh guvernator­i i ishullit, Stavros Arnaoutaki­s. Ndërkohë nga ana tjetër, profesori i Gjeologjis­ë, Efthymi Lekkas, ka deklaruar se Kreta prej disa kohësh ndodhet nën aktivitet sizmik. Kurse një tërmet tjetër me fuqi 4.5 ballë goditi Kastorian gjatës pasdites. Sipas Institutit të Gjeodinami­kës, tërmeti u regjistrua në 17: 21, me një fokus 36 kilometra në perëndim të qytetit. Disa minuta më vonë u ndie një tjetër tërmet më i lehtë. Edhe në këtë zonë nuk ka pasur raportime për dëme. Greqia është një vend me aktivitet të lartë sizmologji­k dhe vendi është prekur shpesh nga tërmete të forta, që kanë shkaktuar edhe viktima. Nga një tërmet që goditi Athinën me 19 korrik me fuqi 5.1 ballë, u shemb një ndërtesë. Ai riktheu kujtimet e tërmetit të fortë të vitit 1999, ku mbetën 143 persona të vdekur, pasi kishin të njëjtën epiqendër. Ndërkohë që tërmeti i fundit me viktima ka ndodhur në vitin 2017.

Newspapers in Albanian

Newspapers from Albania

© PressReader. All rights reserved.