Plagosjet në spital, hetimet te Krimet e Rënda

Një nga të plagosurit transporto­het në Spitalin e Traumës

Panorama (Albania) - - AKTUALITET - Eljus Thartori

FIER - Kur kanë kaluar tri ditë pas ngjarjes së rëndë në Spitalin e Fierit, ku mbetën të plagosur pesë persona, Policia ende nuk ka një pistë të qartë të shkaqeve të sherrit që nisi në fshatin Levan. Ndërsa u bë publike se sherri ishte mes dy familjeve Zhapaj dhe Braçe. Më pas, brenda ambientit të spitalit, Daniel Braçe, djali i ishnënkrye­tarit të Komunës së Levanit, Eqerem Braçe, qëlloi me armë në drejtim të palës kundërshta­re. Gjithçka ka ndodhur ndërsa Eqerem Braçe ishte dërguar për ndihmë në spital, pasi vuan nga takikar

Plagosja e ish- mësuesit të dënuar për vrasje, autorët qëlluan nga një distancë e largët me kallashnik­ov.

Eljus Thartori, i plagosur të premten në mbrëmje, është dërguar në ndihmë mjekësore në Spitalin e Traumës në Tiranë. 36- vjeçari u qëllua me armë zjarri ndërsa ndodhej me ballkonin e banesës me bashkëshor­ten dhe fëmijën e tyre vetëm 2 muajshe. Ndërsa nuk ka ende asnjë person të dyshuar apo të arrestuar, nga grupi hetimor mësohen disa detaje mbi mënyrën e organizimi­t të atentatit. Autorët dyshohet të jenë dy persona, ndërsa mendohet se mund të jenë me pagese. Burime nga Policia e Vlorës kanë bërë me dije se ndaj 36vjeçarit mund të jetë qëlluar me armë automatike nga një distancë rreth 70 metra larg banesës, ndërsa autorët kanë qenë brenda një automjeti. Për këtë arsye, në vendin e ngjarjes nuk janë gjetur gëzhoja. Policia e Vlorës ëshdia. I biri ishte personi që arriti t'i marrë armën nga brezi një polici në Urgjencën e Spitalit, duke qëlluar ndaj Aleksandër Zhapajt, me familjen e të cilit ishin konfliktua­r më herët në Levan. Ndërkohë, babai i Danielit, Eqeremi, nuk është emër i panjohur në jetën publike, por edhe në dosjet e Policisë. Në vitin 2014, kur ka qenë nënkryetar i Komunës Levan, Brace është përfshirë në një tjetër ngjarje, me plagosjen e dy personave. Në mars të vitit 2014, Eqerem Braçe, pas një sherri, shkaqet e të cilit janë ende të pazbardhur­a, ai ka platë duke këqyrur edhe pamje nga kamerat e sigurisë, për të parë edhe lëvizjen e autorëve, por dyshimet janë që ata të kenë lëvizur me ndonjë automjet me targa të falsifikua­ra, por ky fakt mbetet për t'u vërtetuar. Në momentin e atentatit, Thartori ka qenë në ballkonin e shtëpisë me gruan dhe fëmijën e porgosur me armë dy persona, kushërinj të parë me njëritjetr­in. Policia tha në atë kohë se Klodian dhe Besnik Aliaj ishin duke udhëtuar me makinën e tyre tip "Land Rover" në afërsi të komunës kur në drejtim të tyre është qëlluar me pistoletë nga Braçe. Nuk dihet sesi doli i pastër nga kjo ngjarje, pasi rreth një vit më vonë në 2015, Braçe u emërua drejtor i Ujësjellës Kanalizime­ve Tiranë, ndërsa u largua nga ky post pas denoncimit që bëri në atë kohë Partia Demokratik­e. Lidhur me ngjarjen e fundit, djali i tij është salindur. Ndaj 36- vjeçarit, sipas burimeve nga Policia, mësohet se është qëlluar me dy plumba, një prej të cilëve i ka prekur dhe mushkërinë, ndërsa në trup i janë gjetur dhe copa xhami apo metali, duke i shkaktuar djegie. Bëhet fjalë për copa xhami që plumbi ka marrë nga veshja me xham në ballkonin e arrestuar për vrasje të mbetur në tentativë bashkë me një kushëri të tij dhe goditje për shkak të detyrë të punonjësit të rendit publik. Ndërkohë, Policia sqaron se hetimet janë ende në vijim dhe se çështja u ka kaluar Krimeve të Rënda. Në ditët në vijim pritet të ketë një sqarim të hollësishë­m të sherrit masiv, i cili ende nuk është i qartë për shkak se janë përfshirë shumë persona dhe ende nuk dihet kush kë ka qëlluar dhe nga cila palë nisi sherri. Një nga të plagosurit me armë zjarri, Aleksandër Zhapaj, është dërguar në Tibanesës. Deri tani nuk ka asnjë person të dyshuar për autorësinë e atentatit, ndërsa pistat e hetimet lidhen me të kaluarën e 36- vjeçarit të dënuar për vrasje. Eljus Thartoi ka vrarë njerkun e tij, ngjarje kjo e ndodhur në Durrës në vitin 2007, për të cilën ai u dënua me 10 vite heqje lirie. Pista tjetër ka të bëjë me ranë për trajtim më të specializu­ar mjekësor në Spitalin e Traumës. Gjatë transporti­mit për në kryeqytet, ai është shoqëruar nga forcat e Policisë. aktiviteti­n e tij brenda dhe jashtë vendit. Ka dyshime se i riu mund të jetë përfshirë edhe në vrasje të kryera në qytetin e Vlorës. 36- vjeçari kishte vetëm pak ditë që ishte kthyer nga Italia, vend në të cilin jeton edhe vëllai i tij, me precedent në fushën e trafikut të drogës. Dorian Thartori është dënuar për shpërndarj­e heroine. Në maj 2008, Policia italiane sekuestroi një sasi prej 20 kg heroinë në një garazh në Padova. Droga ishte trafikuar nga Shqipëria, e fshehur në një makinë "Golf", që drejtohej nga Refat Bahaj. Ai kishte kaluar i qetë kontrollin nga Shqipëria për në Greqi dhe më pas ishte nisur me traget për në Itali. Ndërsa u pikas nga kontrollue­sit në Portin e Zhapaj mbeti i plagosur në Urgjencën e Spitalit të Fierit kur autori, Daniel Braçe, i mori armën nga brezi një efektivi Policie, duke qëlluar mbi të. Ankonës, në vend që ta arrestonin, hetuesit e vunë në përgjim për të zbuluar të tjerë persona të përfshirë. Bahaj, i njohur dhe me emrin "Arafat", ndodhej në makinë bashkë me dy persona të tjerë, të cilëve iu vunë në përgjim telefonat. Gjatë mbajtjes në vëzhgim, droga u dërgua në një garazh në Padova, që ishte në pronësi të Dorian Thartorit. Ky i fundit, gjatë gjykimit, mori përsipër se ishte organizato­ri i trafikut për të shpëtuar shokun e tij, Bahaj. Por, hetuesit e rrëzuan këtë pretendim duke dënuar Refat Bahajn me 14 vite burg dhe 40 mijë euro gjobë. Ndërsa Dorian Thartori pranoi që kishte dhënë dëshmi të rremë, duke u dënuar si përfundim me 5 vite burg.

Policët në Spitalin e Fierit

Aksidenti në aksin Elbasan- Librazhd

Newspapers in Albanian

Newspapers from Albania

© PressReader. All rights reserved.