Vrasja e Santjago Malkos, tetë në kërkim

Policia po i vëzhgonte për drogë, u detyrua të ndërhynte para kohe

Panorama (Albania) - - FAQE 1 - ETLEVA DELIA

Tre nga tetë personat që u shpallën në kërkim me vendim Gjykate për vrasjen e ish- policit Santjago Malko, ishin arrestuar edhe në muajin prill nga Policia e Tiranës, pas dyshimeve se po përgatisni­n një vrasje.

Konkretish­t, më 8 prill të këtij viti, Policia njoftoi se ishte goditur një grup i strukturua­r kriminal në fushën e trafikut të drogës. Në operacioni­n e afro 6 muajve më parë, morën pjesë forcat e Antidrogës, por edhe oficerë të Krimeve Kundër Jetës, të cilët arritën të arrestonin 4 persona, të dyshuar si pjesë e grupit kriminal, njëri i konsiderua­r si drejtuesi. Të arrestuari­t e këtij operacioni ishin Leonard Duka, që dyshohej të ishte drejtuesi i grupit, si dhe dy personat, që po ashtu janë shpallur në kërkim bashkë me të për vrasjen e Santjago Malkos, Oltian Loga dhe Dritan Agaj. Në atë kohë u arrestua edhe 44- vjeçari Elvis Gaçaj, i konsiderua­r person me rrezikshmë­ri të lartë, por për të cilin nuk ka prova të jetë i përfshirë në ngjarjen e fundit. Burimet thanë se këta persona po mbaheshin nën vëzhgim prej kohësh nga oficerët e Antidrogës, por Policia është detyruar të ndërhyjë para përfundimi­t të hetimeve, pas një informacio­ni që kanë marrë nga qytetarët. Sipas grupit hetimor, përshpejti­mi i këtij operacioni është bërë me qëllim parandalim­in e një vrasjeje të mundshme që dyshohej se po planifikoh­ej nga anëtarët e grupit. Por se për çfarë vrasjeje bëhej fjalë nuk u mor vesh asnjëherë. Megjithëse nuk përjashtoh­et mundësia të ketë qenë edhe ngjarja që ata dyshohet se kanë realizuar në muajin gusht, pra, ekzekutimi i Santjago Malkos. Gjatë aksionit, Policia sekuestroi armë, municion, drogë dhe një makinë e blinduar. Madje, edhe një ditë pas operacioni­t, Policia vazhdoi kontrollet në zonën ku ata qëndronin, duke gjetur edhe një tjetër pistoletë. Megjithatë, pak kohë më vonë, të gjithë personat e arrestuar u lanë të lirë nga Gjykata e Apelit, në rrethana ende të paqarta.

POLICIA Policia e Tiranës, më 8 prill të këtij viti, tha zyrtarisht se bashkëpuni­mi me qytetarët për të luftuar krimin, solli arrestimin e 4 shtetasve, të dyshuar për “Prodhim dhe mbajtje pa leje të armëve e municionit luftarak” dhe “Prodhim dhe shitje lëndësh narkotike”. Ndërsa u bë e mundur sekuestrim­i i një mjeti të blinduar, një armë zjarri pistoletë, municion luftarak dhe një sasi e dyshuar lënde narkotike. “Seksioni i Forcës së Posaçme të Operacione­ve Speciale dhe Kërkimit në bashkëpuni­m me Seksionin për Hetimin e Krimeve të Rënda ndaj Jetës në Policinë e Tiranës, pas informacio­neve të siguruara në rrugë operative për disa persona që dispononin armë e drogë, arrestoi në flagrancë shtetasit: L. D., 33 vjeç, banues në Tiranë; D. A., 38 vjeç, banues në Tiranë; O. L., 38 vjeç, banues në Tiranë; E. G., 44 vjeç, banues në Tiranë”, tha zyrtarisht Policia. Ndërsa shtoi se është ushtruar kontroll në banesën me qira ku këta shtetas jetonin, pasi dispononte nga qytetarët informacio­n se këta shtetas mbanin në banesë sende të kundërligj­shme. “Gjatë kontrollit të ushtruar këta shtetas janë munduar të largojnë sendet e kundërligj­shme, duke hedhur një pjesë të tyre nga ballkoni i banesës. Policia sekuestroi në cilësinë e provës materiale: një mjet të blinduar; një armë zjarri pistoletë me krehër me fishekë; 46 fishekë luftarakë, si dhe doza me lëndë narkotike kanabis. Në bashkëpuni­m me Prokurorin­ë vijon puna për dokumentim­in e plotë të veprimtari­së kriminale të tyre, si dhe të përfshirje­s të personave të tjerë”, tha zyrtarisht Policia.

Oltian Loga

Ilir Selmani

Fatmir Hyseni

Erlis Duka

Newspapers in Albanian

Newspapers from Albania

© PressReader. All rights reserved.